latinica  ћирилица
22/10/2014 |  17:05 | Аутор: Агенције

Јункер: У наредних пет година нико неће у ЕУ

Европски парламент данас је изгласао нови састав Европске комисије, на челу са предсједником Жан-Клод Јункером, а извршно тијело ЕУ и званично ће преузети дужност 1. новембра.

“Не желим да обмањујем људе. Немојмо давати утисак земљама кандидатима да могу постати чланице ЕУ током наредних пет година. Неће бити нових чланица ЕУ током мандата ове Европске комисије”, рекао је Јункер.

Бивши луксембуршки премијер – који је данас у Европском парламенту потврђен за насљедника Жозе Мануела Бароса на челу Европске Комисије – казао је посланицима ЕП да “не желим да обмањујем људе“ из земаља Западног Балкана које теже чланству у ЕУ и давати им лажни утисак, јер се Унија током његовог петогодишњег мандата, који почиње наредног мјесеца, неће ширити.

“Не желим да обмањујем људе. Немојмо давати утисак земљама кандидатима да могу постати чланице ЕУ током наредних пет година. Неће бити нових чланица ЕУ током мандата ове Европске комисије“, рекао је Јункер представљајући програм ЕК и чланове свог 28-чланог тима додавши да би то било неизводљиво.

Јункеров порука односи се на земаље Западног Балкана, међу којима је и Црна Гора, али не и Исланд, чија је влада привремено одустала од плана чланства у ЕУ.

Што се тиче Црне Горе, која је почела преговоре о чланству у јуну 2012, технички је немогуће да оконча преговоре прије 2019, нарочито ако се узме у обзир нова стратегија проширења која је наметнута земљама Западног Балкана (након што се Хрватска прикључила блоку у јулу 2013), која ставља нагласак на пријеко потребну реформу из области владавине права, а тиче се корупције на високом нивоу и организованог криминала.

Уочи гласања о избору 28-члане Комисије на пленарној сједници парламента у Стразбуру, Јункер је обећао обиман инвестициони пакет до краја године, али и нове буџетске прописе.

Он је позвао европске посланике да подрже 300 милијарди евра вриједан инвестициони пакет намијењен подстицању привреде и запошљавања.
"Онима који мисле да ће строга штедња аутоматски оживјети економију и покренути запошљавање могу да поручим да треба да одустану од тих идеја", рекао је Јункер.

Његов претходник Барозо рекао је у опроштајном говору пред европским парламентарцима да за собом оставља уједињену, отворену и јачу Европу, спремнију да се суочи са изазовима данашњице.

Осврћући се на чињеницу да се током његовог мандата ЕУ готово удвостручила по броју чланица (са 15 на 28), Барозо је рекао:
"Многи су предвиђали да ЕУ неће моћи да функционише са 25, 27 или 28 чланица и да ће бити блокирана. Реалност је да ЕУ није блокирана проширењем. Реалност је да је некада заправо било много теже међусобно усагласити неке од земаља-оснивача ЕУ, него свих 28 чланица".

Барозо управо проширење види као механизам који је повећао политичку моћ и економски потенцијал ЕУ, али и омогућио слободан живот за пола милијарде људи.