latinica  ћирилица
09/10/2017 |  07:32 ⇒ 09:15 | Аутор: РТРС

Пресуда Насеру Орићу- да ли је правда достижна?

Суд БиХ објавиће данас првостепену пресуду ратном команданту тзв. АРБиХ Насеру Орићу и припаднику те војске Сабахудину Мухићу , оптуженима за злочине над српским ратним заробљеницима на подручју Сребренице 1992. године. У ишчекивању правде, удружења српских жртава најављују прекид сарадње с правосуђем БиХ уколико Насер Орић не добије осуђујућу пресуду.
Суђење Орићу - Фото: РТРС
Суђење ОрићуФото: РТРС

Истрага о ратним злочинима јединица под командом Насера Орића покренута је још 1994. године, а интезивирана 2006. Да није било хапшења у Швајцарској у Тужилаштву БиХ не би се ни сјетили да имају предмет против Орића.

Етничко чишћење и уништавање свега српског у Сребреници започето је у априлу 1992. године. До краја рата у шест подрињских општина убијено је 2.428 Срба, а међу жртвама Орићеве војске је 47 дјеце. Систематски су пљачкана и уништавана српска села, а као по правилу, Срби су нападани на православне празнике- Божић, Петровдан, Ђурђевдан.

Ипак, Тужилаштво је оптужило Насера Орића и Сабахудина Мухића само за убиство три српска заробљеника.

Тужилац Тужилаштва БиХ Мирослав Јањић је, износећи завршне ријечи, затражио кажњавање Орића и Мухића.

- Оптужени Насер Орић и Сабахудин Мухић починили су кривична дјела која им се стављају на терет, те Тужилаштво тражи да их Суд БиХ прогласи кривим и изрекне санкцију у складу са законом - рекао је Јањић.

С обзиром на обим почињеног злочина и број убијених Срба у Подрињу минимум правде била би осуђујућа пресуда за Орића и Мухића. С обзиром да га је Хаг већ једном ослободио командне одговорности и да Суд БиХ буквално ради по матрици Хашког суда, ослобађајућа пресуда за Насера Орића не би била изненађење, резигнирано закључују породице убијених.

- Суђење Насеру Орићу почело је 26. јануара 2016. године и од самог почетка све личи на једну обичну фарсу. Просто, само се жељело да се задовољи поступак, а пресуда ће показати шта је био циљ. Како ствари стоје ми се бојимо да ће уопште бити казне, а ако се тако нешто деси онда ми, заиста, нисмо никаква правно уређене држава - каже Радојка Филиповић, из Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Братунца.

Милорад Којић, директор Републичког Центра за истраживање рата,ратних злочина и тражење несталих Републике Српске, изражава бојазан идсходом процеса против Орића.

- Живимо у држави у којој Бакир Изетбеговић прима Насера Орића као хероја и обећава му да он неће бити осуђен. Страх ме је шта ће бити од те пресуде - каже Којић.

Постоје бројни докази и изјаве Бошњака да се Насер Орић енормно обогатио у рату на продаји хуманитарне помоћи док су муслимани у Сребреници гладовали.

Хусо Салиховић, један од сребреничких команданата, у филму "Издани град-Сребреница" свједочи о Орићевој улози у ратном криминалу у овој општини.

- Све лоше и добро у Сребреници у рату везују су за Насера Орића - тврди Салиховић.

Насер Орић истицао се у бестијалности не само према Србима, већ и према сопственом народу. Сребреницу је напустио када је било најтеже, послије рата изградио је криминално-пословну каријеру и, поред свега, данас га у Сарајеву славе као националног хероја.

Предсједник Организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Сребренице Бранислав Васиљевић рекао је да ће петнаестак чланова ове и братуначке организације породица погинулих присуствовати данас изрицању пресудепред Судом БиХ команданту такозване Армије БиХ у Сребреници Насеру Орићу.

Чланови породица страдалих Срба данас на изрицању ресуда Орићу

Он истиче да чињеница да у оптужници против Орића нису обухваћени бројни злочини почињени над српским цивилима под његовом командом или уз његово лично учешће говори да Тужилаштво БиХ жели умањити кривицу и Орићеву одговорност релативизовати.

Васиљевић подсјећа да је Орић оптужен у августу 2015. године за три појединачна убиства, и то судије Слободана Илића у Залазју код Сребренице, Митра Савића и Милутина Милошевића у братуначким селима Куњерац и Лолићи.

Он пита правосуђе БиХ зашто оптужницом нису обухваћена и не помињу се масовна убиства и злочини која су Орић и његови потчињени починили у Гниони, Ратковићима, Брежанима, Загонима, Крњићима, Залазју, Подравању, Факовићима, Бјеловцу, Кравици, Скеланима и другим селима у ове двије општине, али и на подручју власеничке и зворничке општине.

"Без обзира каква пресуда буде изречена Орићу и његовом пратиоцу Сабахудину Мухићу, ми тражимо од Тужилаштва БиХ да подигне оптужницу против Орића и осталих починилаца за злочине у наведеним и другим селима у средњем Подрињу у којима су страдале стотине цивила", рекао је Васиљевић Срни.

Према његовој оцјени, Орић треба да одговара и за убиства свих Срба који су остали у Сребреници на почетку рата као лојални тадашњој муслиманској власти, али и за убиства припадника муслиманског народа који у неком тренутку нису послушали његову команду.

Васиљевић је изразио сумњу у објективност и непристрасност суда који је омогућио Орићу да се брани са слободе и утиче на свједоке који су у току суђења мијењали исказе у што су се могли увјерити сви који су и дјелимично пратили ово суђење.

"Свака казна за Орића, изузев максималне, је неприхватљива за породице српских жртава и показала би пристрасност и да Суд БиХ постоји само за осуђивање Срба, што је неприхватљиво и што води до потпуног неповјерења и распада ове државе", закључио је Васиљевић.

Васиљевић истиче да породице српских жртава очекују подизање нове обухватније оптужнице против Орића за бројне злочине који су почињени над Србима у овом крају, а нису процесуиорани.

Извор: РТРС/СРНА