latinica  ћирилица
11/10/2017 |  08:12 | Аутор: РТРС

"Нећемо оставити Србију на цједилу"

Нови директор Српско-руског хуманитарног центра у Нишу у интервјуу за Спутњик каже му не пада на памет да некога убјеђује да то није војна база.
Руско - српски хуманитарни центар  у Нишу - Фото: РТРС
Руско - српски хуманитарни центар у НишуФото: РТРС

Долазак Виктора Гуљевича, команданта са Бајкала, у Ниш узбуркао је страсти око Српско–руског хуманитарног центра, наводи Спутњик и додаје да је реч о спасиоцу међународне класе, али и свјетском стручњаку за лавине, који је докторирао на Иркутском универзитету и који у Министарству за ванредне ситуације Русије ради више од двадесет година.

У интервјуу за Спутњик говори о плановима Центра, будуц́ој помоц́и Русије Нишу, међународној сарадњи у региону, али и о ризичном послу спасиоца у планинама Бајкала.

За Српско- руски хуманитарни центар каже да је веома добро опремљен и даје добро што је у власништву Министарства унутрашњих послова.

"Мој главни задатак је да ово постане регионални центар за обуку на Балкану. Ово место има велику перспективу. Сва моја енергија биц́е усмјерена на то, а најбољи вид сарадње руске и српске стране биц́е размјена искустава међу спасиоцима", истиче Гуљевич.

На питање да ли је пред долазак ну Ниш провео три дана на брифингу у Москви и да ли му је тамо предочено да многи са Запада мисле да је ијреч о новој војној бази Русије, он каже да нико није морао ништа да му објашњава јер чита новине.

"Нису ми дали ни инструкције када је у питању политика, ми као Центар, као хуманитарна међувладина организација, тиме уопште не треба да се бавимо. Наравно, увек ће бити оних који ће, шта год да ја или неко од нас рекао, причати лоше о томе. Шта год да урадимо, тражиће оно за шта могу да се закаче да из тога извуку нешто лоше. Не пада ми на памет да то коментаришем, да некога убјеђујем у супротно. Знате да је Центар отворен за све, свако може да дође и види", истакао је Гуљевич.

Он је рекао и да се слаже са ранијом изјавом Дмитрија Рогозина да Центар треба унаприједитии да у том смислу из Русије може да стигне још много опреме и технике.

"Али наш задатак није да пошаљемо што више спасилаца који ћр овдје дежурати, већ спасиоце највишег ранга који могу да обуче ваше. Желимо да радимо и са дјецом у школама и на универзитетима, са волонтерским и државним организацијама, циљ је да обучимо што више Срба за реаговање у ванредним ситуацијама. Десет спасилаца из Русије не могу много да учине. Наш циљ није да направимо Центар као што су они у Русији, ми смо велика земља, уосталом, имамо много више новца, већ да систем прилагодимо вама у Србији", казао је Гуљевич.

Он додаје и да је један од циљева Центра да се његове резерве попуњавају. Доћи ће, како каже, нове учионице и опрема.

"Што се тога тиче, нећемо оставити Србију на цједилу. Када једном некоме пружиш руку, наравно да ћеш наставити то да радиш, тако каже изрека. Центар је формиран као дугорочан пројекат који треба да покаже Србији како да реагује у ванредним ситуацијама, током честих поплава и пожара. Желимо да помогнемо да повратите систем цивилне заштите који сте имали прије распада Југославије", рекао је, између осталог, нови директор Српско- руског центра у Нишу.

Извор: Б92