latinica  ћирилица
28/10/2017 |  13:12 ⇒ 19:37 | Аутор: РТРС

Додик: Интервенције међународне заједнице довеле до најгорег правосуђа у региону

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас Срни да правосуђе у БиХ могу да уреде само локалне институције без интервенција међународне заједнице јер су њихове интервенције довеле до најгорег правосуђа у региону.
Милорад Додик - Фото: РТРС
Милорад ДодикФото: РТРС

"Ово правосуђе није правосуђе, него политички инструмент за моделирање политичког система", рекао је Додик поводом реаговања амбасада Велике Британије и САД, ОХР-а и ОЕБС-а, у вези са испитивањем ратне прошлости судија и тужилаца.

Додик је рекао да је крајње вријеме да америчка и британска амбасада, односно међународна заједница, престану са држањем лекција тог типа.

"Они сматрају да је ово политички мотивисано, а ако је ишта политички мотивисано, онда је то интервенционизам међународног фактора", рекао је Додик.

Он је додао да су управо они окретали главе од тога да је правосуђе у БиХ потпуно декадентно и да у том погледу уопште не производи правду, нити проводи право.

Додик је оцијенио да се правосуђе у БиХ показало као селективно и искључиво уперено против једног народа у БиХ, прије свега српског, што је неприхватљиво. "То може да прича ко год хоће, али америчка Амбасада не може више да држи лекције те врсте", рекао је Додик.

Ако је неко био у току рата војни судија Армије БиХ, каже Додик, онда је понижавајуће за жртве и за систем, па и за европске и свјетске вриједности да тај исти судија суди свом "ратном сапатнику" Насеру Орићу и ослободи га.

"Наравно да ће га ослободити казне. И након тога да нам они кажу да не треба ништа да се ради. То није никаква порука. Они мисле да је ово поданички народ и да они могу да говоре шта год хоће. Мислим да су претјерали и имаћу прилике да им то кажем на сваком сусрету који будем имао са њима", рекао је Додик.

Он је истакао да је у питању типично мијешање /међународне заједнице/ у унутрашње ствари.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић изјавио је данас Срни да није коректна реакција међународне заједнице у вези са испитивањем ратне прошлости судија и тужилаца, а да се претходно нису информисали о свим садржајима и чињеницама.

"Отворени смо да представници међународне заједнице дођу у Бањалуку у Републички центар и да им ставимо на увид и располагање документацију коју смо доставили Високом судском и тужилачком савјету", рекао је Којић и истакао да је један од закључака ВСТС да се испитају све судије и тижиоци, а не само они који су обухваћени информацијом Републичког центра, коју су послали ВСТС-у.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић оцијенио је да је реакција америчке и британске амбасаде у вези са испитивањем ратне прошлости судија и тужилаца притисак на правосуђе у БиХ, јер и сами кажу да је сваки коментар притисак.

"Зар то није интерес свих нас, па и те међународне заједнице, ако је толико добронамјерно заинтересована да Суд и Тужилаштво буду професионални, праведни и остваре циљеве које правосуђе има у свим системима", рекао је Савчић Срни.

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић сматра неприхватљивим и срамним реаговање амбасада Велике Британије и САД, као и ОХР-а у вези са испитивањем ратне прошлости судија и тужилаца, а не реагују на ослобађање Насера Орића или измијештање гробница на Озрену.

Митровић је оцијенио да је ријеч о оркестрираном реаговању на сваку критику и осуду пристрасног, нестручног, тенденциозног, пројектованог рада Суда и Тужилаштва БиХ.

Предсједник Удружења жена жртава рата Божица Живковић Рајилић рекла јe да реакције међународне заједнице на закључке Високог судског и тужилачког савјета у вези са испитивањем ратне прошлости судија и тужилаца потврђује да су српске жртве у праву када кажу да Суд и Тужилаштво уопште нису потребни, јер по наговору страних амбасада раде против Срба. Rајилићева сматра да су амбасаде САД и Велике Британије овим изјавама откриле да оне врше притисак на тај суд и тужилаштво, а не Република Српска.

ВСТС усвојио је у четвртак, 26. октобра, закључак да информација Центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица Републике Српске о ратним судијама и тужиоцима који и сада обављају правосудне функције, заједно са прилозима, буде достављена Тужилаштву БиХ на надлежно поступање.

Закључком је предвиђено да ВСТС од Министарства правде БиХ, Савјета министара и Парламентарне скупштине БиХ затражи да се по хитној процедури изврши допуна члана 44. Закона о ВСТС-у у смислу увођења изузетне могућности за разрјешење судије или тужиоца без спроведеног дисциплинског поступка.

Амбасаде САД и Велике Британије у БиХ изразиле су "дубоку забринутост" због закључака који је усвојио ВСТС, те сматрају непримјереним притиском захтјев да се доставе подаци да ли су поједине судије и тужиоци били предмет истраге. Забринутост је изразио и ОХР, док је Мисија ОЕБС-а у БиХ оцијенила да закључци представљају "непотребан притисак на независне правосудне институције".

Шушљик: Непотребан и непожељан притисак међународне заједнице

Предсједник Удружења дјеце погинулих бораца "Насљеђе" Бранислав Шушљик рекао је Срни да је реакција међународне заједнице на усвојене закључке ВСТС-а у вези са испитивањем ратне прошлости судија и тужилаца забрињавајућа, јер управо својим реакцијама желе створити додатни притисак који је са њихове стране непожељан и непотребан.
Шушљик сматра да је реакција међународне заједнице и довела до тога да је правосудни систем у БиХ на катастрофалном нивоу.

Према његовим ријечима, за све у БиХ је у интересу да се открије и сазна права истина ко је од носилаца судских и тужилачких функција имао ратну прошлост и у којем облику. Шушљик пита зашто је у интересу међународне заједнице да се не открије и не сазна ко има ратну прошлост и у којем облику.

Он наглашава да је понижавајуће да су само Срби осуђивани за ратне злочине, а поражавајуће да нема пресуда за злочине почињене над српским становништвом.

"Ми ћемо апеловати на институције у Републици Српској да се не изврши само провјера ратне прошлости за носиоце судских и тужилачких функција, него провјера комплетног правосудног система", рекао је он.

Секретар удружења логораша регије Бирач Винко Лале рекао је Срни да су Суд и Тужилаштво БиХ пројекат међународне заједнице и да њихови људи сједе тамо и примају "дебеле паре" за свој нерад.

Коментаришући реакције амбасада у БиХ на усвојене закључке Високог судског и тужилачког савјета у вези са испитивањем ратне прошлости судија и тужилаца, Лале је рекао да, нажалост, у БиХ амбасаде могу одлучивати о свему, о унутрашњим стварима, о Суду, Тужилаштву...

"Нека они нађу у својим државама тако нешто, али су склони то наметати нама и радити шта хоће", нагласио је он.

Према његовим ријечима, када би БиХ била нормална земља требало би да се захвали тим амбасадама и ускрати им гостопримство.

Лале, који је и члан Предсједништва Савеза логораша Републике Српске, каже да нико годинама не поставља питање како српске жртве могу да трпе неправду која им се наноси, јер нема ниједне правичне пресуду за злочине над српским становништвом.

"Чињеница је да је велики број ратних кадрова у Тужилаштву и Суду БиХ и да ти људи неће окривити себе и чињеница је да су имали подршку свих тих амбасада и држава јер је требало спасити пројекат дејтонске БиХ и оправдати сва средства која су за 20 година уложена на ове просторе", нагласио је Лале и додао да је и лаицима јасно да је у питању политика, а не правосуђе.

Он је подсјетио и на своје лоше искуство од 1992. године када је затворен у логор "Силос" гдје му је пресуђивао Бранко Шљивар.

"Бранко Шљивар, који је и дан данас на некој правосудној позицији, пресуђивао ми је у рату док сам био у логору `Силос`, а онда сам крајем 1993. године размијењен да би 1994. године тај исти Бранко Шљивар, као замјеник окружног војног тружиоца у Сарајеву подигао оптужницу против мене за побуну против државе. Крајем 1994. године осуђују ме на двије године и расписују потјерницу за мном", сјећа се Лале.

Лале пита како да сада има пуно повјерење у ту институцију у којој је радио Бранко Шљивар, који је сада запослен у Кантоналном тужилаштву у Сарајеву.

"Таквих људи као што је Бранко Шљивар имате много и у Суду и у Тужилаштву", истиче Лале.

Према његовим ријечима, одлука ВСТС-а је потпуно исправна и српске жртве ће дати пуну подршку Влади и институцијама Републике Српске да истрају на овоме.

Извор: Срна