latinica  ћирилица
15/12/2017 |  10:54 | Аутор: РТРС

Ракуљ: Српски представници у органима БиХ да отклоне неправду

Предсједник Удружења пензионера Републике Српске Раде Ракуљ рекао је да представници Срба у заједничким органима БиХ треба више да се боре и раде на отклањању неправде у вези са захтјевом Федералног завода за мировинско и инвалидско осигурање да српски пензионери увјерење о животу попуњавају латиницом и такозваним босанским језиком.
Раде Ракуљ - Фото: СРНА
Раде РакуљФото: СРНА

Ракуљ је рекао Срни да се прибојава да је ову појаву немогуће исправити јер, како каже, "и наши људи који раде у заједничким органима морају да пишу латиницом ако хоће да им се нешто ријеши".

- Више се морају борити, а нажалост проблем је што та наша политичка борба није јединствена - истакао је Ракуљ.

Он је констатовао да порука Федералног завода да ће обуставити исплату пензија српским пензионерима, који су пензије зарадили у БиХ, а живе у другим земљама, ако увјерење не попуне латиницом, представља кршење људских права.

Ракуљ каже да и ова појава показује да је БиХ кобајаги и немогућа држава.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић рекао је да је захтјев Федералног завода за мировинско и инвалидско осигурање да српски пензионери увјерење о животу попуњавају латиницом и такозваним босанским језиком недопустив јер безочно оспорава једном од конститутивних народа БиХ Уставом и законима загарантовану равноправност у употреби језика и писма.

У Федералном заводу МИО-ПИО од српских пензионера који су зарадили пензије у БиХ, а живе у другим земљама траже да увјерење/потврду о животу попуне латиницом и такозваним босанским језиком или им у супротном више неће слати пензије.

Према недавном писању београдске Политике, Мирко Савић који живи у Београду, а пензију је зарадио у БиХ, до ове године није имао проблем док је потврду о животу на ћирилици слао Федералном заводу МИО-ПИО.

Он је, наводи лист, из Сарајева добио одговор да неће наставити да му шаљу пензију уколико увјерење не пошаље исписано на "босанском језику", латиницом и ијекавицом.

Савић је овај проблем ријешио тако што су му радници Фонда ПИО Србије дали латиничну потврду са интернет сајта Федералног завода МИО-ПИО, коју је попунио према траженом захтјеву из Сарајева.

У Фонду ПИО Србије навели су да инострани пензиони фондови траже од корисника пензије, који имају пребивалиште у другој држави, да им једном годишње достављају потврде о животу како би документовали да су живи.

Потврда може бити овјерена код нотара, али и бесплатно у свим организационим јединицама Фонда ПИО Србије, и то на језику земље у коју се потврда шаље.

Захтјев Федералног завода за мировинско и инвалидско осигурање недопустив је јер безочно оспорава једном од конститутивних народа БиХ Уставом и законима загарантовану равноправност у употреби језика и писма, рекао је министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић.