latinica  ћирилица
18/12/2017 |  12:41 | Аутор: РТРС

Злочин над Србима у Машићкој Шаговини без казне и након 26 година

Навршава се 26 година од злочина у селу Машићка Шаговина, код Новске у Хрватској, када су хрватски војници убили 55 Срба, који су славили славу Светог Николу, а за овај злочин још нико није одговарао ни пред домаћим, ни пред међународним судовима, саопштио је Документационо-информациони центар "Веритас".
Веритас (фото: veritas.org.rs) -
Веритас (фото: veritas.org.rs)

Припадници бригаде хрватских "зенги" су ноћу са 18. на 19. децембар упали у ово село, при чему су заробили, а потом и ликвидирали Србе, међу којима 31 цивила и припадника Територијалне одбране из Машићке Шаговине, а остало су били добровољци из Србије.

Тијела су толико била измасакрирана /разбијене главе, поломљени удови, одсјечени носеви и језици, забијени клинци под нокте&хеллип;/ да још нису идентификована, већ су под ознаком непознати покопани на гробљу Лешће /код Београда/, гдје се и сада налазе.

Нападом је командовао Винко Штефанек, данас бригадни генерал Хрватске војске, под чијом су командом били и припадници Хрватског вијећа одбране /ХВО/ који су прошле године похапшени и процесуирани због ратних злочина почињених над већим бројем Срба на подручју Орашја.

У Машићкој Шаговини је, по налогу хрватске војске, покопано 28 тијела, већина под именом, а скупљали су их и покопали њихови рођаци, међу којима Цветанка Милосављевић, која је морала покопати и своја два сина Тихомира /20/ и Драгана /23/.

Појединачно је са ове локације до 2013. године ексхумирано и предато српској страни најмање пет лешева, које су након тога идентификовале и преузеле њихове породице.

Најмање пет лешева из овог догађаја хрватска страна је почетком јануара 1992. године предала припадницима ЈНА, који су обдуковани на ВМА.

Са гробља у Машићкој Шаговини, у октобру 2013. године, у организацији хрватске Управе за затворене и нестале која дјелује при министарству за питања бораца Хрватске, уз присуство чланова српске Комисије за нестале, ексхумирани су посмртни остаци 19 жртава, од којих је до сада 13 идентификовано.

Међу идентификованима у посљедњих годину дана су посмртни остаци Тихомира Милосављевића /46/, сахрањеног на гробљу Лешће у Београду и брачног пара Савке и Антала Борбељ, сахрањених на гробљу Горице - Драгалић у Хрватској.

За остале се не зна ни мјесто укопа.

У Машићкој Шаговини је, према попису становништва из 1991. године, живјело 209 становника, од којих 189 /90 одсто/ Срба, 16 /седам одсто/ Хрвата и четири Југословена.

Двије деценије касније, према попису из 2011. године, у овом селу је пописано седам житеља, од којих два мушкарца и пет жена, без ознаке националне припадности.

Извор: СРНА