latinica  ћирилица
25/09/2018 |  11:26 | Аутор: СРНА

Кесић: Америчка амбасада се и даље мијеша у изборе у Српској мимо Трампа

Шеф Представништва Републике Српске у САД Обрад Кесић рекао је, поводом навода о мијешању страних сила у изборе у Српској, да нажалост то и даље постоји и да се, када је ријеч о Америци, то ради путем амбасаде, изван токова које сам амерички предсједник Доналд Трамп одређује.
Обрад Кесић - Фото: РТРС
Обрад КесићФото: РТРС

"Врло јасно је Трамп рекао да се САД неће мијешати у унутрашња питања земаља и наметати демократизацију, али сада имамо ситуацију да су, за време избора, Амбасада и неки људи у администрацији, за које бих рекао да су противници овог председника и раде на томе да се организује отпор тој спољној политици, наметнули санкције на примјер Николи Шпирићу. То је директно мијешање у изборе", истакао је Кесић.

Он је за РТС нагласио да је апсурдна ситуација јер се зна да у америчком буџету постоје средства која иду преко невладиног сектора не само за мијешање у изборе у БиХ него и у осталим земљама.

"На тај начин предсједник /Трамп/ није успио да наметне своју визију да Америка више то неће да ради и да ће поштовати вољу грађана да изаберу власт коју желе", истакао је Кесић.

Он је оцијенио да неће бити повратка на почетну глобалистичку идеологију, што значи да има више простора за ставове Србије и Републике Српске.

Кесић се нада да ће Србија искористити ту прилику, јер раније није успјела да искористи неке шансе.

"Сада је историјски моменат за цео свет, гради се нови светски поредак", истакао је Кесић и навео да то значи урушавање глобалистичке политичке теорије, односно наметања рјешења и политичких система, мијешања у изборе и другог.

Кесић је рекао да је Србија сада у позицији да постигне много више када је ријеч о националним и државним интересима, али да САД морају да разумију шта Србија жели не само када је ријеч о Косову и Метохији, већ и о осталом.

Он је оцијенио да је промјена става САД према питању Космета везана за крупнија питања од Балкана, те подсјетио да је Трамп још у кампањи најавио да има другачију визију спољне политике, али да постоји велики отпор тој његовој визији.

Кесић је рекао да САД сада дозвољавају да се говори о темама које су раније биле забрањене и да дозвољавају странама у конфликту да дођу до рјешења и договора, уз показивање спремности да се то подржи.

"Не знамо да ли ће Трамп успети да наметне своју визију, ствари се мењају", напоменуо је Кесић.

Кесић се осврнуо и на ситуацију међу албанским политичарима на Космету, истакавши да нису спроведени неки споразуми који су постигнути.

Он каже да је предсједник самопроглашеног Косова Хашим Тачи потпуно изолован и да се сви остали политички фактори на Космету супротстављају идеји о размјени територија и договору који не води признању Косова и Метохије.

Највећа препрека споразуму је, како каже, то што нема консензуса међу албанским политичарима који воде међусобну унутрашњу борбу.

Наводећи Сјеверну Кореју као примјер Трамповог стила преговарања, Кесић је додао да Трамп прво иде радикално и затвара простор за договор, рачунајући да ће друга страна имати страх и мотивацију да покаже флексибилност.

"Затим крену преговори и дође се до ситуације као сада са Северном Корејом", каже он.

Кесић је рекао да очекује да ће на Генералној скупштини УН Трамп говорити и о питању Кине и додаје да ће Кина и Русија бити теме, иако предсједници тих земаља нису присутни