latinica  ћирилица
20/09/2019 |  19:06 ⇒ 20:56 | Аутор: ТАНЈУГ

Београд: Отворен 56. Међународни сусрет писаца

У свечаној сали Народне библиотеке Србије отворен је 56. Београдски међународни сусрет писаца, на коме учествује 21 књижевник из 17 земаља.
Београдски међународни сусрет писаца (фото: studiob.rs) -
Београдски међународни сусрет писаца (фото: studiob.rs)

У поздравној бесједи Милован Витезовић, предсједник Удружења књижевника Србије, истакао је да је кроз вијекове Београд издржавао све хирове историје и сурове ћуди освајача. Историчари су утврдили да је обнављан више од 40 пута.

Обнављан је и легендама и поезијом. Прва пјесма у његову славу која је сачувана, написана је 1433. године.

- У својој бурној и дуготрајној борби за ослобођење, а потом и за очување своје слободе, српски народ, немајући толике подршке у земљама слободне Европе, имао је највеће савезнике у пјесницима. Поменућу изабрана имена наших савезника у историјској хронологији: Гете, Грим, Пушкин, Иго, Ростан, Д`Анунцио, Брехт... И на крају 20. вијека, у НАТО агресији на Србију, у свом вишемјесечном отпору, грађани Србије и српски пјесници имали су највећу подршку у Пинтеру, Хандкеу, Војновичу, Чомском, Теодоропулусу и у вама, многима у свијету. Добро дошли у Србију, земљу добрих, гостољубивих и душевних људи и искрено егзалтираних пјесника - рекао је Витезовић.

У име Министарства културе и информисања, скуп је поздравио Александар Гајовић, државни секретар, изражавајући дивљење према овој манифестацији која траје толико дуго и која је постала дио и историје и традиције. Понекад морамо научити да ништа није почело од јуче, поручио је Гајовић.

Овогодишњи Сусрети посвећени су јубилејима, 200 година од рођења великог америчког пејсника Волта Витмана и 125 година од рођења нашег великана Момчила Настасијевића, о којима је на енглеском, руском и српском, говорио Александар Петров, предсједник Одбора за међународну књижевну сарадњу УКС.

Он је подсјетио да је још 1919. године Витмана превео Иво Андрић и о њему написао: "То је пјесник тијела и пјесник душе, пјесник слободе, радости, борбе, енергије, дјевичанске земље и здравих, добрих, смјелих људи, пјесник демократије, љубави и религије, пјесник другарства и пожртвованости, али и пјесник порока и несреће, коју је призивао".

- Настасијевић је пjесник парадокса, и то парадокса који има неки циљ. Боље рећи да је он пјесник тајни коју посвећује нама који га читамо - рекао је Петров.

У име гостију учесника говорио је Иван Чаротан из Бјелорусије, истакавши: "Ја сам не само Бјелорус, него и Бјелосрбин!"

У Дому писаца одржан је округли сто на теме "Национална књижевност и глобализам" и "Стих као нада, охрабрење и вјера". Вечерас ће писци кренути у обилазак неколико градова у Србији, а биће одржан и Сабор духовне поезије у Раковици.