X

За ваш уређај је
доступна апликација

latinica  ћирилица
20/06/2016 |  19:17 | Извор: Агенције

Зашто не треба да узимате лијекове на своју руку

Репер Лил Вејн на болничком је лијечењу по ко зна који пут због епилептичних напада, а према појединим извјештајима, кривац за његово стање је претјерана конзумација сирупа за кашаљ.
Сируп (Фото: Thinkstock) -
Сируп (Фото: Thinkstock)

Наиме, претјерана конзумација лијекова на бази кодеина представља велики ризик за здравље и изазива зависност.

Према појединим извјештајима америчких медија, репер је на наступу у Милвокију попио три цијеле флашице сирупа чији је састојак кодеин, аналгетик који служи и као супресант кашља.

У јетри га организам трансформише у морфијум који, као и сви лијекови из категорије опоида, утиче на расположење.

Лил Вејн је сируп узимао у комбинацији са једним газираним напитком и гуменим бомбонама који је као коктел врло популаран међу познатима у Америци, али је постао зависан од њега. У његовом случају, епилептични напади нису изазвани конзумацијом кодеина, али је могуће да су они послљдица апстиненцијалне кризе, која је у случају зависности од опоида изазива низ компликација.

У сваком случају, узимање лијекова на бази кодеина може бити врло опасно, а нарочито у такозване рекреативне сврхе.