
Фото: СРНА
Он је нагласио да ови циљеви, такође, представљају круцијалне предуслове за стабилност и просперитет БиХ.
Шпирић се у Бриселу састао са генералним секретаром НАТО-а Андерсом Фог Расмусеном, те учествовао на састанку Сјеверноатлантског савјета НАТО-а.
Предсједавајући Савјета министара БиХ је оцијенио да ће чланство БиХ у Акционом плану НАТО-а (МАП) ојачати унутрашњу кохезију БиХ и њену стабилност, те положај земље у региону.
"МАП је важан, јер би заједно са либирелизацијом визног режима произвео пријеко потребан унутрашњи оптимизам, потребан за друге реформе у БиХ", истакао је Шпирић.
Предсједавајући Савјета министара БиХ упознао је званичнике НАТО-а са напретком који је постигнут, реформама које БиХ проводи, али и изазовима са којима се суочава, саопштено је из Савјета министара БиХ.
Он је истакао да пут БиХ ка НАТО-у представља шири процес, који подразумјева активан допринос свих кључних актера у БиХ, упознавши саговорнике да је Савјет министара формирао интерресорни координацијски тим у којем се налазе представници свих релевантних институција.
Шпирић је указао на напредак који је остварен у БиХ по питању испуњавања услова за либерализацију визног режима, појашњавајући да су власти БиХ у претходном периоду од задата 174 услова из Мапе пута у потпуности испуниле 173 услова, док је посљедњи у фази испуњавања.
"С правом очекујемо да ће грађани БиХ од 1. јула моћи да путују без виза у земље обухваћене Шенгенским споразумом и то би била прва рента за грађане на европском путу БиХ", нагласио је Шпирић.
Шпирић је напоменуо да пресуда Суда за људска права у Стразбуру у предмету "Финци и Сејдић" представља ових дана веома актуелно питање у БиХ.
Он је предочио да је Савјет министара задужио надлежна министарства да припреме Акциони план за провођење пресуде, који ће садржавати носиоце активности као и рокове за извршење обавеза.
Шпирић је нагласио и да власти у БиХ остају посвећене рјешавању питања војне имовине, указујући да је Споразум о коначном располагању правима и обавезама на покретној имовини, који је потписан 2008. године, у фази
провођења.
Генерални секретар НАТО-а истакао је да цијени остварени напредак у БиХ, али да је потребно наставити провођење реформи.
У делегацији БиХ били су и министар одбране БиХ Селмо Цикотић и министар спољних послова БиХ Свен Алкалај.
За 23. март у Сарајеву је најављен састанак Сјеверноатлантског савјета НАТО-а, на којем ће бити извршена процјена напретка БиХ.