latinica  ћирилица
21/09/2014 |  15:12 | Аутор: РТС

Херој са Мачковог камена

Командири испред својих водова и чета, команданти испред својих батаљона, а ја ћу испред свих – командовао је, пред битку на Мачковом камену, потпуковник Душан Пурић, командант Четвртог пешадијског пука "Стеван Немања".

Први свјетски рат 1914. године затекао је Душана Пурића на шарганским положајима на којима је са Четвртим пуком спречавао надирање непријатеља од Вишеграда према Мокрој гори и Кремни.

Када су главне снаге Аустроугарске извршиле офанзиву преко Дрине према Љубовији, Ковиљачи, Лозници и Ваљеву, и када су се заоштриле борбе на Гучеву, Јагодњи и Мачковом камену, потпуковник Душан Пурић добија наређење од Врховне команде да усиљеним маршем са цијелим пуком крене од Шаргана, па да преко Кремне, Ужица, Црнокосе, Косјерића, Ваљева и Пецке стигне до Мачковог камена, нападне непријатеља и спречи његово продирање у дубину Србије.

Мачков камен је топографски чвор (врх) на планини Јагодња у северозападној Србији, гдје су вођене тешке борбе између 1. српске и 6. аустроугарске армије током Дринске битке, у периоду од 19. до 22. септембра 1914. године.

Српска војска је била принуђена на повлачење а према оцјени историчара и војних стручњака, битка на Мачковом камену била је најжешћа и најкрвавија битка која је уопште вођена у Првом свјетском рату.

На самом Мачковом камену остало је заувијек преко 800 српских војника и официра. Погинуло 118 официра, пет команданата пукова, 17 команданата батаљона Дунавске дивизије, па је ова битка прозвана и "официрском битком".

Очевици су забиљежили да је Мачков камен буквално био прекривен телима две војске које су у смрти биле измешане

Послије напорног марша и попуне пука у Ваљеву, Душан Пурић стиже у најтежим тренуцима у непосредну близину Мачковог камена где се сукобљава са 18. аустроугарском дивизијом која је на српску војску отворила ураганску топовску ватру.

Четврти пук је у почетку одолијевао притиску вишеструко јачег и боље наоружаног непријатеља. Само је, на примјер, Мачков камен 22. септембра четири пута мењао господара. По жестини и обостраним губицима, овај бој је био највећи до тада вођен на Балкану.

У ноћи између 21. и 22. септембра Пурић врши непосредне припреме за јуриш свог славног пука и тада издаје историјску заповјест својој јединици:

"Војници, ми смо овде дошли да гинемо за Отаџбину. Командири испред својих водова и чета, команданти испред својих батаљона, а ја ћу испред свих. За мном! У јуриш! За слободу и Отаџбину!"

Душан Пурић је погинуо међу првима у најжешћем судару прса у прса на Мачковом камену. Битку је преживјело само 1.000 војника и официра пука "Стеван Немања", који је, по оцени претпостављених команди, "наређење беспрјекорно извршио".

Погибија команданта тешко је погодила његове борце који нису хтјели да га сахране у беспућу Мачковог камена и Соколских планина, па су четири дана и четири ноћи носили у чамовом сандуку свога команданта, из борбе у борбу. Тек четвртог дана по наредби команданта Прве армије, генерала Петра Бојовића, да се не носи мртав командант по бојиштима, сахрањен је у порти ваљевске цркве.

Душан Пурић је рођен у 1873. године у Ивањици у трговачкој породици. Основну школу је завршио у родном мјесту, а затим је похађао Гимназију у Београду. Након завршеног шестог разреда Гимназије, уписао је Војну академију, коју је у 24. класи завршио 1894. године са врло добрим успјехом и произведен је у чин артиљеријског потпоручника. Три године је провео у трупи, а затим је 1899. године завршио Вишу војну академију.

Постављен је потом за команданта пољске батерије у Ћуприји, а послије годину дана изабран је за приправника генералштабне струке, и унапрјеђен у генералштабног капетана, због чега је отишао на усавршавање у Француску. По повратку из Француске постављен је за помоћника начелника штаба Дринске дивизије у Ваљеву. Био је командант 17. комбинованог и 6. пешадијског пука.

За вријеме Првог балканског рата 1912. године налазио се на генералштабним пословима Дринске дивизије првог позива. Четврти пук "Стеван Немања" је освојио Зебрњак, у Кумановској бици. Током Другог балканског рата 1913. године је по сопственој молби постављен за команданта 2. пешадијског пука "Књаз Михаило", познатијег као "Гвоздени пук". И у Брегалничкој бици показао се као веома храбар и способан војник и старјешина.

Пурић је постхумно унапређен у чин пуковника због успјешног командовања и показане храбрости у одбрани отаџбине.