latinica  ћирилица
26/09/2014 |  18:23 | Аутор: СРНА

Комић: Улагање у науку је инвестиција за будућност

Улагање у науку је инвестиција за будућност и веома је важна за развој и добробит човјечанства, рекао је вечерас у Требињу министар науке и технологије Републике Српске Јасмин Комић отварајући манифестацију "Ноћ истраживача".

Комић је рекао да се организовањем манифестације "Ноћ истраживача" жели послати порука да је Влада Републике Српске опредијељена за научно-технолошки развој.

"Увјерен сам да иноваторима треба пружати још већу подршку, јер будућност свијета је у иновацијама", рекао је Комић, напомињући да оне земље које имају највећи број истраживача нису и најиновативније.

Он је истакао да наука представља тежак, мукотрпан и неизвјестан посао, али уједно и занимљив и креативан, те једини који може да понуди одређена рјешења за бројним изазовима са којима је човјечанство суочено - од демографских промјена, економских, социјалних, климатских, еколошких и других.

Указујући на велики значај развоја науке, Комић је напоменуо да ће ове године у свијету за истраживање и развој, односно за науку, бити издвојено око 1,6 трилиона долара.

Он је изразио наду да ће иноватори у Републици Српској све више долазити до изражаја, подсјећајући да постоји неколико манифестација у Српској гдје се млади могу доказати, од којих је навео "Иност младих", те такмичење за најбољу иновацију које се традиционално организује, чиме се подстиче иновација и издвајају одређена средства.

"Наравно да треба више средстава за њихов одлазак на различите сајмове и изложбе, али оно што је посебан проблем је комерцијализација тих иновација", рекао је Комић.

Министар Комић великом броју студената одржао је предавање о теми "Улагање у истраживање и развој - инвестиција за будућност".

Декан Факултета за производњу и менаџмент у Требињу Душан Јокановић је истакао да је "Ноћ истраживача" веома битна манифестација којој присуствује више од 300 дјеце из основних и средњих школа, те факултета.

"Веома је важно да наука буде доступна свима, да не буде дискреционо право Универзитета и професора, а с друге стране морамо послати јасну поруку да се од најмлађих узраста сије то сјеме истраживачког рада", рекао је Јокановић и додао да се на тај начин може допринијети напретку и бољитку друштва у цјелини.

Он је напоменуо да ће, осим предавања о актуелним научним темама, посјетиоци "Ноћи истраживача" моћи да виде уживо занимљиве хемијске експерименте, као што су невидљиво огледало, хемијски камелеон и друге, "и-те" лампу уз помоћ које се разговара са рачунаром, могућности "три-де" штампача, софтвер за конверзију текста у говор, те да телескопом посматрају звијезде, а биће приказан и важан софтвер за помоћ слијепим лицима.

Манифестацију "Ноћ истраживача", која се одржава трећи пут у Требињу, организовало је Министарство науке и технологије Републике Српске.