latinica  ћирилица
23/11/2014 |  10:41 | Аутор: Агенције

Предсједнички избори у Тунису

У Тунису су отворена бирачка мјеста на којима ће грађани те земље гласати на предсједничким изборима, првим послије "Револуције јасмина" 14. јануара 2011. године у којој је са власти свргнут Зејнелабедин Бен Али, јавио је Франс прес.
Предсједнички избори у Тунису - Фото: REUTERS
Предсједнички избори у ТунисуФото: REUTERS

На изборима учествује 27 кандидата, а они се сматрају коначном етапом постреволуционарне транзиције.

Петоро њих повукло је кандидатуру, али ће њихова имена ипак бити на бирачким листићима, наводи ТАС С.

Регистровано је 5,28 милиона бирача, односно приближно 48 одсто укупног броја становника (10,9 милиона).

У складу са Уставом, шеф државе бира се на мандат од пет година непосредно тајним гласањем.

Премијер Мехди Џома рекао је уочи гласања да они представљају "велику наду за регион".

Предсједнички избори долазе након парламентарних одржаних 26. октобра и право гласа има више од пет милиона грађана. Уколико ниједан од кандидата на изборима не добије потребну већину, други круг ће бити одржан крајем децембра.

Највеће шансе за побједу дају се Беџију Каиду ел-Себсију, 87-годишњем бившем лидеру главне секуларне партије у Тунису Нидаа Тоунес (Глас Туниса) која је освојила 85 посланичких мјеста од укупно 217 у националном парламенту, док је исламистичка партија Енахда обезбиједила 69 мјеста.

Међу кандидатима су и актуелни предсједника Монсеф Марзуки, неколико министара из периода владавине Бен Алија, представник љевичарске странке Хама Хамами, бизнисмен Слим Ријахи, као и једина жена, судија Кaltхум Каноу.

Гласање Тунишана на парламентарним изборима један је од посљедњих корака транзиције земље ка демократији послије побуне против режима Зин ел Абидина Бен Алија 2011. године, навео је Ројтерс.

Енахда, први исламистички покрет који је освојио власт послије "Арапског пролећа", признала је пораз на изборима, другим слободним по реду од свргавања Бен Алијевог режима.

Једна од најсекуларнијих арапских земаља - Тунис је добар примјер политичког компромиса постигнутог послије превазилажења кризе између секуларног и исламистичког покрета.

У већини региона биралишта су отворена у осам сати а биће затворена у 18 сати.

Према изборном законодавству, Централна изборна комисија резултате гласања треба да објави у року од три дана од тренутка затварања посљедњег бирачког мјеста.

Уколико ниједан од кандидата не освоји апсолутну већину, други круг биће одржан крајем децембра.