23/11/2014 |  16:59 | Аутор: ТАНЈУГ

Хамилтон нови шампион Формуле 1

Возач Мерцедеса Британац Луис Хамилтон освојио је данас титулу првака свијета у Формули 1, пошто је побједом на трци за Велику награду Абу Дабија задржао прво мјесто у генералном пласману.
Луис Хамилтон побједник ВН Абу Дабија - Фото: BBC
Луис Хамилтон побједник ВН Абу ДабијаФото: BBC

Хамилтон је у посљедњу трку у шампионату ушао са 17 бодова предности у односу на клупског колегу Ника Розберга, који је због проблема са болидом на стази "Јас Марина" завршио на 14. мјесту.

Управо је Розберг био највећи конкурент за освајање титуле, с обзиром да су организатори Формуле 1 први пут у историји овог такмичења одлучили да се на јендој трци бодови дуплирају.

Британац је до 11. тријумфа у овогодишњем шампионату, а 33. у каријери дошао у времену од 1:39:02 сата и тако ставио тачку на успјешну сезону.

Хамилтон је постао први Британац који је освојио више од једне титуле шампиона Формуле 1, после Дзекија Стјуарта коме је то пошло за руком 1971. године. Тамнопути возач је био најбољи и 2008. године.