latinica  ћирилица
17/12/2014 |  13:07 | Аутор: ТАНЈУГ

Ивановић: Доказујем невиност за недоказану кривицу

- Сигуран сам да ћу апсолутно доказати своју невиност, мада ме фрустрира чињеница да хтио, не хтио доказујем невиност умјесто да тужилац доказује моју кривицу, рекао је лидер ГИ СДП Оливер Ивановић, додајући да ће то трајати још неколико мјесеци и да ће тражити доста времена, енергије, живаца, па и новца, али да нема другог начина да са себе скине љагу.
Оливер Ивановић - Фото: Novosti.rs
Оливер ИвановићФото: Novosti.rs

 У Еулексовом суду у Косовској Митровици сутра би требало да почне суђење Ивановићу, који је оптужен за наводно учешће у злочинима над Албанцима 1999. и 2000. године.

- Нису ме сломили дуготрајним притвором и психичким мучењем, како тумачим цијели овај поступак. Не могу доказати нешто што је апсолутно неистина, а ја ћу доказати своју невиност, нагласио је Ивановић уочи почетка суђења у интервјуу за Међународни радио Србија.

Истакао је да је Тужилаштво Еулекса усмјерило све напоре да некако поткријепи своју исфабриковану оптужницу, да су инвестирали много времена и средстава, и да им сада није "у интересу" да прихвате доказе које је са адвокатима нудио и у овој фази поступка.

- Велика се прашина дигла, и сад више нико не жели да ризикује, тим прије јер Еулекс потреса афера у којој су неки челници озбиљно оптужени за корупцију и злоупотребе положаја. Нико неће да на себе преузме било какав ризик, а ја због тога остајем у притвору, до даљег, нагласио је Ивановић.

Напомињујући да му није било лако 11 мјесеци које је провео у притвору, поготову док је био у Приштини, у потпуно непријатељском окружењу појачаном беспримјерном медијском кампањом, одвојен од породице и пријатеља, Ивановић је додао да му је долазак у митровачки затвор помогао, а стални контакти са адвокатима, породицом и пријатељима му много помажу да се добро припреми.

Он је рекао да је одлука судије о његовом пуштању на условну слободу потпуно неизвјесна, иако му крајем децембра истиче одлука о продужењу притвора, додајући да све гаранције Владе Србије да ће у сваком тренутку бити доступан правосуђу Еулекса нису биле довољне, иако су сличне гаранције задовољавале и суд у Хагу и много значајније личности из Србије које су одговарале за много значајније оптужбе.

Хапшењем и вођењем поступка против њега сматра да су сви изгубили јер је искључен из јавног и политичког живота, а могао је много да помогне прије свега у Косовској Митровици, читавом сјеверу Косова, па и младим људима који су на веома важним и одговорним функцијама у Влади Косова и Скупштини Косова.

А подтекст је други, додао је он, наводећи да је почело неколико великих процеса за ратне злочине - Дреничка група 1 и Дреничка група 2, затим неколико великих корупционашких афера са 10 до 15 веома познатих албанских политичара, министара, предсједника општина, посланика. Спрема се почетак рада Суда за ратне злочине над Србима, а заједничко свим овим случајевима је да су сви оптужени или осумњичени - косовски Албанци.

- Поколебани, компромитовани, збуњени Еулекс је желио да некако "избалансира" националну структуру, а ја сам за тако нешто био најлакша мета, нагласио је Ивановић и додао да ће се његово одсуство највише одразити на застој у пословима око уређења Косовске Митровице и сјевера КиМ.

Адвокат Небојша Влајић изјавио је  да је одбрана Ивановића спремна за вишемјесечно суђење и да су Србима који у притвору чекају скоро годину на суђење погажена људска права. Он је казао да у судском поступку који предстоји очекује да се појави преко сто свједока што указује да ће суђење бити сложено и дуготрајно.

Влајић је нагласио да оптужбе против Ивановића нису утемељене на доказима и да вјерује да јавни тужилац нема никакве доказе.

Оливер Ивановић оптужен је да је на Косову починио кривично дјело ратног злочина над цивилним становништвом 1999. године, а запријећена казна за то дјело је од пет година до доживотне робије.

У оптужници коју је крајем августа изнио шеф Канцеларије специјалног тужилаштва Косова Џонатан Рател наводи се да је Ивановић 14. априла 1999. године у Сјеверној Митровици, као вођа српске паравојне полицијске јединице подстицао групу подређених припадника паравојних снага полиције да почине ратне злочине против цивила.

У оптужници се наводи да је Ивановић наредио убијање десет косовских Албанаца од којих је четворо и убијено ватреним оружјем од стране неидентификованих порипадника паравојних снага полиције који су били под Ивановићевом контролом.

И осталој четворици Срба Драгољубу Делибашићу, оцу и сину Илији и Небојши Вујачићу и Александру Лазовићу оптужницом пријете вишегодишње казне затвора ако на суду буду потврђени наводи оптужнице за убиство и покушај убиства.