latinica  ћирилица
26/03/2015 |  07:50 | Аутор: СРНА

Сијековац: Обиљежавање 23 године од страдања Срба

Служењем свете архијерејске литургије у цркви Свете великомученице Огњене Марије, парастоса погинулим српским цивилима и полагањем вијенаца, у Сијековцу код Брода почело је обиљежавање 23 године од ратног злочина над српским цивилима.
Обиљежавање страдања Срба у Сијековцу - Фото: РТРС
Обиљежавање страдања Срба у СијековцуФото: РТРС

Обиљежавању 23 године од страдања Срба у Сијековцу код Брода присуствоваће предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић, те представници Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Ратни злочин над Србима у Сијековцу код Брода починиле су регуларне оружане снаге из Хрватске, уз помоћ паравојних бошњачко-хрватских јединица из БиХ.

У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за сат времена убијено је девет особа, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић, гдје су убијени очеви са два, односно три сина.

У Сијековцу је током 1992. године убијено 46 лица, углавном жене, дјеца и старци, од којих је најмлађа жртва био Драго Милошевић /17/, а најстарија Васо Зечевић /77/. Запаљено је 15 кућа, као и црква Свете великомученице Огњене Марије.

Ова убиства била су сигнал свим Србима у БиХ каква их судбина чека уколико не буду спремни да бране своја огњишта.

О условима у којима су у то вријеме живјели Срби на том подручју свједочи документ, односно потврда коју је потписао командант позадине 101. бригаде Хрватског вијећа одбране Ахмет Чаушевић.

У документу се потврђује право интервентног вода из Загреба да може да изврши привођење жена "у корист мушког пола", док је у случају опирања дозвољена употреба силе.

Обиљежавање 23 године од страдања српских цивила у Сијековцу организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Доказни материјал о овим злочинима предат је 22. маја 2002. године хашким истражиоцима, док је Хашки трибунал овај предмет 2006. године уступио Тужилаштву БиХ.

Иво Јосиповић био је први хрватски предсједник, који је након рата посјетио Републику Српску и поклонио се српским жртвама у Сијековцу.