latinica  ћирилица
27/03/2015 |  08:24 | Аутор: Независне

Слиједи поплава млијека из ЕУ! (ВИДЕО)

Европска унија од 1. априла укида производне квоте за млијеко, тако да ће све земље моћи да производе млијека колико желе, што ће за посљедицу имати стварање великих вишкова, који ће се сигурно "прелити" и у БиХ.

Наиме, ЕУ ће први пут у посљедњих 30 година у потпуности либерализовати тржиште млијека, иако су се од 2009. до 2013. године квоте млијека повећале за један одсто како би сектор мљекарства могао да задовољи растућу потражњу.

Тако је, на примјер, Ирска навела да планира да повећа производњу млијека за 50 одсто до 2020. године, иако је мали произвођач у односу на Њемачку и Француску, водеће земље у тој пољопривредној области. С друге стране, Њемачка је најавила повећање од један до три одсто на годишњем нивоу до 2020. године, док Француска, као други произвођач млијека у ЕУ, још осјећа економске посљедице кризе из 2009. године, због чега је морала да снизи цијену млијека за око 30 одсто.

Овакве најаве које долазе из Брисела узнемириле су домаће мљекаре, који страхују од још већег увоза млијека у БиХ, које и овако гуши домаћу производњу, те траже да држава стане у њихову заштиту. Томе ће свакако допринијети и санкције Русије према земљама ЕУ, тако да ће се земље попут БиХ суочити с још већим притиском увозног млијека на сопственом тржишту.

Владимир Усорац, предсједник Удружења пољопривредних произвођача - мљекара РС, рекао је да се домаћа мљекарска производња налази у веома тешкој ситуацији и да је стање критично.

"Због руских санкција према ЕУ, вишак високо субвенционисаног млијека из ЕУ преусмјерен је у БиХ и у земље као што је БиХ, а сада још треба да очекујемо и додатне количине, док ми истовремено смањујемо овдје откуп млијека и снижавамо цијене", рекао је Усорац. Све то, како је истакао, говори да ће БиХ, ако ништа не урадимо по том питању, преплавити млијеко из ЕУ и да ћемо ми због тога само моћи затворити своју производњу у БиХ. У прилог томе рекао је да је у РС прије пет година било око 12.000 произвођача млијека, а да их је сада око 6.500.

"То само по себи говори да је ова производња у веома тешкој ситуацији", рекао је Усорац. Он је додао да с колегама из ФБиХ договарају наредне кораке како би утицали на надлежне институције да заштите домаће произвођаче, не искључујући могућност нових протеста.

Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС, рекао је да оваква најава ЕУ представља нову опасност за домаћу пољопривредну производњу.

"Први разлог лежи у чињеници да наши произвођачи млијека у овом моменту нису у финансијској могућности да повећају своју производњу. С друге стране, имамо отворене границе, које нам дефинитивно представљају проблем и немамо адекватну заштиту домаће производње, тако да је та најаве једна од великих опасности за наше мљекаре", рекао је Маринковић.

Према његовим ријечима, без снажне подршке и помоћи државе, сами пољопривредници неће се моћи изборити с том опасношћу.

"Годинама уназад апелујемо да се мора најозбиљније приступити заштити домаћих производа и тржишта, јер уколико то не урадимо, сви напори Министарства и самих пољопривредника да унаприједе производњу и да се развију биће узалудни", рекао је Маринковић.