latinica  ћирилица
01/04/2015 |  17:30 | Аутор: СРНА

Мирјанић: Влада неће дозволити девастирање сектора производње млијека (ВИДЕО)

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Стево Мирјанић изјавио је да Влада Републике Српске неће дозволити да буде девастиран сектор производње млијека, односно говедарства које чини више од двије трећине анималне производње у Републици Српској, те да морају бити уведени механизми заштите домаће производње.
Стево Мирјанић - Фото: СРНА
Стево МирјанићФото: СРНА

"Ово је једна борба, хоћу да вјерујем да ћемо успјети и сигуран сам да ћемо успјети", рекао је Мирјанић Срни, коментаришући укидање производних квота ЕУ за млијеко.

Он је поручио произвођачима да примијене све што је неопходно да рационалније послују, да уводе оне стандарде које развијеније земље већ имају и да на тој појачаној активности у производњи и примјени тих стандарда више и квалитетније производе.

"Ми као власти смо уз њих и без њиховог односа у овом смислу нећемо моћи да завршимо овај посао како ваља", рекао је Мирјанић.

Он је навео да се, због осјетљивости аграрне производње, Влада Републике Српске дуже вријеме бави питањима спољнотрговинског пословања и заштите домаће производње.

"У томе предњачи интерес аграрних произвођача, јер је аграрна производња најосјетљивија, а у оквиру ње најосјетљивија је производња млијека која се не може успоставити на краћи рок, него дугорочним улагањима и дугорочним радом", рекао је Мирјанић.

Мирјанић је рекао да је Влада Српске разматрала могуће негативне импликације по домаће произвођаче укидања квота ЕУ за млијеко и усмјеравања производа и на тржишта БиХ и других земаља.

"Већ смо раније тражили да се ово питање уреди на нивоу БиХ за све произвођаче и да наши произвођачи знају тачно какве услове имају привређивања у окружењу и шире кад је ријеч о могућем извозу и томе слично", нагласио је Мирјанић.

Мирјанић је рекао да је Влада Српске тражила да надлежне институције БиХ и онај дио институција Републике Српске који је надлежан за дио тих питања предузму одлучне мјере ради успостављања заштите домаће производње млијека.

Он је рекао да морају бити уведени механизми заштите домаће производње. "Са друге стране морају институције БиХ, чија је то надлежност, проналазити и друга тржишта. Ми сада већ имамо могућност за друга тржишта, али су неке политичке баријере проблем, то није ствар ентитетских органа", рекао је Мирјанић.

Он је истакао да заједничке институције БиХ, уз садејство институција Републике Српске, морају да наставе убрзану активност припрема фарми за оспособљавање за извоз млијека на друга тржишта, прије свега ЕУ и да у том контексту они органи који си задужени за обиљежавање животиња наставе свој рад и да то заврше што је могуће прије.

"То су само неки елементи који су предуслов да наша говедарска производња и производња млијека може нормалније да привређује и у таквим условима она неће бити конкурентна европској производњи, односно производњи у ЕУ, јер су субвенције или подстицаји ЕУ знатно виши него што ми имамо, али ће бити значајан помак", рекао је Мирјанић.

Он је истакао да је Република Српска уложила огромна средства у развој пољопривреде истичући да су велика издвајања била у говедарски сектор и у производњу млијека.