latinica  ћирилица
12/04/2015 |  10:40 | Аутор: Агенције

Папа Фрањо покољ Јермена назвао геноцидом (ВИДЕО)

Папа Фрањо је данас, поводом обиљежавања стоте годишњице покоља Јермена у Османском царству, говорећи о том догађају употребио ријеч "геноцид", што би, према оцјени страних медија, могло озбиљно да наруши дипломатске односе Ватикана и Турске.
Папа Фрањо - Фото: AP
Папа ФрањоФото: AP

- Током прошлог вијека, људска раса је доживјела три огромне трагедије без преседана. Прва, коју већина сматра "првим геноцидом 20. вијека", погодила је јерменски народ - рекао је папа Фрањо током мисе у базилици Светог Петра, цитирајући саопштење из 2000, које су потписали папа Јован Павле други и јерменски патријарх.

Друга два геноцида у прошлом вијеку су починили "нацистички и стаљинистички режими" навео је папа, додајући: "У новије вријеме су такође забиљежени масакри попут оних у Камбоџи, Руанди, Бурундију и Босни. Чини се да људски род није способан да стане на крај проливању крви невиних људи".

Поглавар католичке цркве био је изложен притиску да уочи стогодишњице масакра над Јерменима, која ће бити обиљежена 24. априла, јавно употреби ријеч "геноцид" за покољ Јермена у Османском царству, упркос ризику да тиме наљути Турску, важног савезника у борби против радикалног ислама.

Многи историчари описују смрт више од милиона Јермена у Османском царству "првим геноцидом 20. вијека", али званична Анкара одлучно негира те оптужбе.

Јермени тврде да је чак 1,5 милиона припадника њиховог народа убијено између 1915. и 1917. године, током распада Отоманског царства, и дуго су радили на томе да међународна заједница тај масакр назове геноцидом.

Турска одбацује оптужбе за тај злочин и тврди да је у грађанском сукобу, кад су се Јермени побунили против Отоманског царства и стали на страну руских трупа, погинуло између 300.000 и 500.000 Јермена и исто толико Турака.

ТУРСКА "ДУБОКО РАЗОЧАРАНА" ИЗЈАВОМ ПАПЕ

Турска је поручила Ватикану да "дубоко жали" и да је "разочарана" изјавом папе Фрање.

Неименовани турски званичник рекао је да Турска пренијела амбасадору Ватикана у Анкари да је та изјава створила "проблем повјерења између Ватикана и Турске".