latinica  ћирилица
18/05/2015 |  12:09 | Аутор: novosti.rs

Исинбајева добила чин мајора Совјетске армије

Двострука олимпијска шампионка у скоку с мотком, Јелена Исинбајева (33), добила је чин мајора Совјетске армије.

Атлетичарка из Волгограда је на Олимпијским играма 2004. и 2008. освојила златне медаље, а 2012. бронзану.

Исинбајева је закључила уговор са руском армијом и обављаће дужност спортског инструктора у ЦСКА. Указ је потписао министар одбране Руске Федерације Сергеј Шојгу, који је Јелени свечано уручио и чин мајора.

"Срећна сам што сам се вратила у редове ЦСКА, јер су нам циљеви и амбиције исти", изјавила је Исинбајева.

У јуну 2014. Рускиња је најавила да прекида спортску каријеру зато што се удаје. Позната атлетичарка је касније добила бебу. Изјављивала је да намјерава да се такмичи и на ОИ 2016. у Рио де Жанеиру.

У суботу је у Сочију министар одбране Русије Сергеј Шојгу поводом 70-годишњице Дана побједе уручио спортистима ЦСКА нову заставу, а познати спортисти су добили чинове и још 200 спортиста по уговору су дали заклетву и служиће у војној чети.

Познати гимнастичар Александар Немов (39), четвороструки олимпијски шампион, од суботе има чин пуковника у резерви. Он је, иначе, главни уредник "Великог спорта". Такође, популарни рвач грчко-римским стилом Алексеј Мишин, олимпијски побједник 2004. и свјетски првак 2007, постао је мајор, док је скакачица увис, олимпијска побједница у Лондону Ана Чичерина, постала капетан.

ЦСКА је 2013. формирао 14 спортских клубова у којима је око 400 спортиста који имају уговоре са Армијом. У спортске чете ће бити позвано 208 спортиста учесника љетње и зимске олимпијаде. У ЦСКА истичу податак да је од оснивања Централног спортског клуба армије до сада прошло више од 400.000 спортиста.

Ангажовањем активних спортиста као и оних који су завршили каријеру, ЦСКА шири популарност спорта међу младима, али и даје материјалну сигурност онима који у вријеме док су били успјешни нису успејли да зараде већи новац и обезбиједе себи спокојну старост. Чак и професионални клубови који су наставили да носе име војног клуба ЦСКА, али не добијају више новац од Министарства одбране већ од других богатих спонзора, поштују своје ветеране, често их зову и додјељују разна симболична признања, да се људи не осећају заборављенима.