latinica  ћирилица
29/06/2015 |  17:33 | Аутор: ТАНЈУГ

Ердоган страхује од стварања курдске државе

Турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган предсједавао је данас сједницом Савјета за националну безбједност, јавио је Франс прес, преносећи медијске спекулације да Анкара планира да војно интервенише у Сирији, послије успјеха који су Курди остварили у борби против џихадиста.
Реџеп Тајп Ердоган - Фото: AFP
Реџеп Тајп ЕрдоганФото: AFP

Два дана након напада џихадиста "Исламске државе"  у којем је погинуло више од 200 цивила, курдске снаге у суботу су потиснуле екстремисте из Кобанија, града на сиријско-турској граници.
 Састанак Савјета, наводи француска агенција, услиједио је пар дана пошто је Ердоган рекао да неће "никада дозволити" формирање курдске државе дуж границе с Турском на југу.
 Напредовање Курда алармирало је турске званичнике, који оптужују курдске снаге окупљене у Одредима народне одбране  да желе уједињење области Сирије са курдском мањином и страхују да би јачање курдских снага у сусједној земљи, охрабрило курдску мањину у Турској, која броји 15 милиона припадника.
 Курдске снаге сада контролишу око 400 километара територије која се наслања на границу од Кобанија у провинцији Алепо до сјевероистока Сирије.
 "Поручио сам међународној заједници да ни по коју цијену никада нећемо дозволити успостављање нове државе на јужним границама, на сјеверу Сирије", рекао је у петак Ердоган.
 У турским медијима потом су услиједиле спекулације да су Ердоган и премијер Турске Ахмет Давутоглу раније те седмице тражили од армије да шаље војску у Сирију, а да команда захтева писану наредбу од нове владе која, међутим, послије недавних избора још није формирана.
 Према наводима провладиног дневника "Јени сафак", операција би укључила 18.000 припадника копнених снага, артиљерију и подршку из ваздуха на потезу од Кобанија на истоку до области на западу које држе снаге Сиријске слободне армије која се бори против сиријског предсједника Башара ел-Асада.
 Давутоглу је у недјељу упозорио да би Анкара могла да предузме "неопходне мјере" безбједности за своје границе, истичући да је Турска "спремна за сваку могућност".
 Позивајући се на анонимне изворе, такође провладин лист "Стар" пише данас о могућој прекограничној операцији, која би укључивала формирање "зоне безбједности" на граници, дужине 110 километара, а да би о томе требало да се расправља на данашњем састанку.
 Министар спољних послова Мевлут Чавушоглу најавио је да ће послије седнице, у чијем раду су учествовали министри и војни врх, бити издата "потребна саопштења".