latinica  ћирилица
29/06/2015 |  19:34 | Аутор: СРНА

Додик са српским представницима власти у РС и у заједничким институцијама (ВИДЕО)

Предсједник Републике Српске Милорад Додик разговарао је са представницима Републике Српске у Представничком и Дому народа Парламентарне скупштине БиХ и српским функционерима у РС.
Додик са представницима Српске у Парламенту БиХ - Фото: СРНА
Додик са представницима Српске у Парламенту БиХФото: СРНА

У Палати Републике Српске одржан  је састанак којем су присуствовали предсједник Српске, Милорад Додик, премијерка Српске, Жељка Цвијановић, предсједник Народне скупштине, Недељко Чубриловић, лидер ДНС-а, Марко Павић, као и министар спољних послова БиХ, Игор Црнадак и замјеник предсједавајућег Дома народа парламента БиХ, Огњен Тадић.  Претходно се, у Палати Републике у Бањалуци, предсједник Додик састао с представницима Републике Српске у Представничком дому и Дому народа парламента БиХ. 

Након састанка предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је  да је координација представника Српске на нивоу БиХ и институција Републике Српске веома важна ради договора о томе шта може бити прихватљиво на нивоу БиХ, те изразио увјерење да ће она бити постигнута.

Милорад Додик

Додик је истакао да се на дневном реду заједничких институција БиХ не може наћи било шта што би значило рушење надлежности Српске, као и да нико од представника Српске на нивоу БиХ не може да доноси одлуке мимо институција Републике.

Предсједник Српске је нагласио да је због тога веома важна координација представника Републике Српске у заједничким и институцијама Српске.

"Не може да се деси да било ко од представника у заједничким институцијама, сходно својој волунтаристичкој, па чак и партијској вољи, мимо институција Републике Српске одлучује о томе шта је важно или не", рекао је Додик новинарима у Бањалуци након састанка са представницима из Републике Српске у заједничким институцијама БиХ.

Истакавши да је координација важна, Додик је изразио увјерење да ће то бити и постигнуто, јер је и раније било ситуација када су политичке партије биле на власти и у опозицији на различитим нивоима власти, али су координисале о важним питањима.

Он је подсјетио да је претходних година ситуација била другачија, односно једноставнија, јер су у заједничким институцијама били представници истих политичких партија као и у Републици Српској.

"Сада је мало другачије и садашња ситуација тражи додатни напор да се разумију односи и минимуми интереса Српске који може окупити и власт и опозицију и на једном и на другом нивоу и да се договарамо око тога шта може и не може бити прихватљиво на нивоу БиХ", нагласио је Додик.

Он је навео да је у посљедње вријеме било пропуста, али да треба створити нову праксу односа.

 Додик упутио писмо Савјету безбједности

Предсједник Републике Српске Милорад Додик, као што је то учинио и предсједавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић,  обавијестио је Савјет безбједности УН да је за Републику Српску неприхватљива резолуција о Сребреници коју је предложила Велика Британија јер не доприноси помирењу и њено усвајање би учинило БиХ нестабилнијом.

У писму упућеном генералном секретару УН, предсједавајућем и свим чланицама Савјета безбједности УН, наводи се да институције Републике Српске, у пуној сагласности, констатују да је потребно Сребреницу прогласити мјестом злочина и над Србима и над Бошњацима, чиме би се на заједнички начин одао помен свим жртвама и послала порука свијету о злочинима који су се десили током трагичног сукоба у БиХ.

У писму, поводом иницијативе резолуције Велике Британије о Сребреници најављене у Савјету безбједности УН, наводи се да је потребно формирати Међународну експертску комисију која ће утврдити сва дешавања у Сребреници у периоду 1992 - 1995 година.

У писму се подсјећа да је српски народ кроз два свјетска рата био на страни прогресивних, слободарских снага антифашизма, а да се овом резолуцијом и снажном медијском кампањом на српски народ ставља хипотека починилаца тешких дјела кажњивих према међународном праву.

Савјет безбједности УН

"Резолуцијом се српском народу, који је увијек водио одбрамбене ратове и био на страни прогресивних снага, жели наметнути колективни осјећај кривице и одговорности. Приједлог ове резолуције представља дио упорних напора да се дестабилизује овај простор и усмјери ка централизацији БиХ", наведено је у писму предсједника Српске.

У писму се наводи да су институције Српске опредијељене за европску будућност, за дијалог и сарадњу, демократско уређење и ефикасне и функционалне органе и институције БиХ и потпуно поштивање Општег оквирног споразума за успостављање мира у БиХ и његових Анекса, којим се недвосмислено потврђује и гарантује уставноправни положај Републике Српске. 

 Тадић: Руска резолуција објективнија од свих досадашњих

Замјеник предсједавајућег Дома народа парламента БиХ Огњен Тадић изјавио је да је резолуција Руске Федерације далеко објективнија од свих досадашњих које се тичу односа према догађајима након 20 година од рата на овим просторима.
Тадић је истакао да није добро да 20 година након рата кључна политичка тема и даље буде рат, а не економија, социјална питања и функционисање правне државе.

Додик са српским функционерима у РС и заједничким органима

Он је поручио да би било добро да политички актери у БиХ покушају да упореде ситуацију у бившој Југославији 20 година након Другог свјетског рата и ситуацију у БиХ 20 година након посљедњег рата, па да извуку закључке ако желе добро било коме ко живи у БиХ.

Тадић је нагласио да су представници Републике Српске у заједничким институцијама потпуно спремни да разговарају са представницима институција Републике Српске да би биле донесене најбоље одлуке у интересу српског народа и Српске.

Он је новинарима у Бањалуци рекао да је питање референдума о Суду и Тужилаштву БиХ питање Републике Српске и њене надлежности, те да се о томе данас на састанку са предсједником Српске Милорадом Додиком представници Српске у заједничким институцијама нису изјашњавали.

Црнадак: Идентична порука Додиковог и Иванићевог писма

Министар спољних послова БиХ Игор Црнадак изјавио је да писмо које је предсједник Републике Српске Милорад Додик упутио Савјету безбједности УН има исту поруку као и писмо предсједавајућег Предсједништва БиХ Младена Иванића.
Црнадак је изразио жаљење што Додик и Иванић данас нису заједно потписали ово писмо, јер би то, како каже, била снажнија порука и било би корисније за Републику Српску.

"Тако је било и планирано, али након онога што се десило у петак у Београду и директног напада на предсједавајућег Предсједништва БиХ Младена Иванића, то, нажалост, није било могуће", рекао је Црнадак новинарима у Бањалуци након састанка са Додиком.

Он је навео да је на састанку разговарано о потреби да у наредном периоду постоји више координације када је ријеч о интересима Републике Српске.

"Очекујем да ћемо ми који представљамо српски народ и Републику Српску у Сарајеву имати подршку и уважавање институција Српске и да ћемо више сарађивати", рекао је Црнадак.

Додик сутра са представницима парламентарних странака

 Предсједник Републике Српске Милорад Додик разговараће сутра са представницима парламентарних странака у Народној скупштини Републике Српске, саопштено је из кабинета предсједника Српске.
Додик је вечерас најавио је да ће затражити посебну сједницу Народне скупштине Српске од које ће захтијевати да донесе обавезујућу одлуку о расписивању референдума о Суду и Тужилаштву БиХ, те да ће о тој намјери сутра обавијестити представнике парламентарних политичких партија у Српској.