latinica  ћирилица
08/07/2015 |  08:09 | Аутор: Агенције

Русија: Правимо компромисни текст резолуције (ВИДЕО)

Замјеник министра иностраних послова Руске Федерације Генадиј Гатилов изјавио је да Русија и остале сталне чланице Савјета безбједности покушавају да направе "компромисни текст" резолуције о Сребреници.
Савјет безбједности - Фото: blic.rs
Савјет безбједностиФото: blic.rs

10.30-  "Од почетка смо жељели да се резолуцијом изрази подршка Дејтонском процесу", рекао је Гатилов.

"Враћати се изнова на сву ту причу и одређивати ко је крив за геноцид, штавише, сваљивати кривицу на читав народ, конкретно Србе, сматрамо контрапродуктивним", рекао је Гатилов, преноси Спутњик.

8.09-  У међувремену, Велика Британија и САД синоћ су руској делегацији у Савјету безбједности УН упутиле седми приједлог резолуције о Сребреници.

На овакав корак одлучили су се послије јучерашња три одлагања сједнице на којој је требало да се гласа о резолуцији, а о којој ће се расправљати данас у 16 сати.

Према сазнањима, Американци и Британци су, заправо, прерадили дијелове шестог предлога резолуције око којег јуче није било сагласности у том тијелу УН.

Руска делегација прослиједила је најновији приједлог у Москву, гдје се од руског државног врха очекује да се изјасни о томе.

Србија није обавијештена шта у том новом тексту пише.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров јуче је обавијестио британског колегу да ће Москва ставити вето на приједлог резолуције.

Замјеник амбасадора Русије при УН Петар Иличев оцијенио је да нацрт "ствара подјеле" и да је фокусиран само на "једну страну конфликта".

Кина је предложила да се гласање одложи док не буде постигнут консензус свих чланица Савјета безбједности, те је оцијенила да предложени текст не иде у прилог помирењу у региону и да о њему нема сагласности свих народа у БиХ.

Договорен је био и посебан формат за ову расправу - брифинг на којем су своја виђења догађаја у Сребреници требало да представе замјеник шефа УН Јан Елијасон и високи представник УН за људска права принц Зеид.

Да би резолуција била изгласана као обавезујући документ, за њу треба да гласа двотрећинска већина, девет од 15 чланица без уложеног вета сталних земаља - Русије, Кине, Француске, САД и Велике Британије.