latinica  ћирилица
27/07/2015 |  10:42 | Аутор: ТАНЈУГ

"Могуће стварање аутономне Источне Украјине"

Специјални представник предсједавајућег ОЕБС за Украјину изјавио је да је аутономни регион Источна Украјина замислив, али да су двије стране и даље јако удаљене.
Украјинска застава (фото: Thinkstock) -
Украјинска застава (фото: Thinkstock)

"Само код детаља постоје велике разлике. Ту су Украјина и Русија далеко удаљени, а са сепаратистима има додатних играча. На томе се стално ради", нагласио је аустријски дипломата Мартин Сајдик.

Он је поручио да није судија који одлучује о кривици за сукоб, већ преговарач који треба да постигне резултате у примјени споразума из Минска.

Први контакти у Кијеву, према његовим ријечима, показали су да постоји велико интересовање за улогом и напорима ОЕБС, како од стране политике и дипломатије, тако и медија, јавности...

Сајдик је објаснио да се његов тим састоји од пет до шест људи, који су задужени за преговоре у оквиру Трилатералне контакт групе.

На питање да ли је његов мандат орочен, Сајдик је подсјетио да га је актуелни предсједавајући ОЕБС-у шеф српске дипломатије Ивица Дачић именовао за свог специјалног изаслника за Украјину и у Трилатералној контакт групи.

"Трилатерална контакт група треба да примјени споразум из Минска, који има рок за примјену до децембра ове године. Ако то не буде могуће, рок може бити продужен", рекао је он.

Када је ријеч о ангажовању ЕУ и САД у Украјини Сајдик је оцијенио да имају исте циљеве.

Он је подсјетио да европски комесар Јоханес Хан улаже велике напоре и редовно борави у Кијеву, као и замјеница шефа америчке дипломатије Викториа Нуланд, која је надлежна за Европу и Евро-азију, која је снажно ангажована у рјешавању конфликта "сопственом интерпретацијом дипломатије" и при том долази до својих резултата.

Посебено је истакао кључну улогу Француске и Њемачке, које стално врше притисак на Русију и Украјину, нагласивши да је одлично ангажовање шефова дипломатија двије земље, као и да њемачка канцеларка Ангела Меркел познаје сваку фусноту споразума из Минска, у чијем преговарању је учествовала у фебруару.

Бечки "Курир" указује да је Сајдик дипломата који је службовао у Кини, Русији и УН, који "није од оних љигавих дипломата у тамним, елегантним одјелима".

Лист указује да Сајдик не познаје само живот као чврсти преговарач и то на више језика, који познаје и друге стране друштва, јер је као амбасадор у Кини његовао контакте са умјетницима и активистима који су се борили за људска права, а као приватно лице у слободно вријеме најрадије игра фудбал и новине чита најприје од спортског дјела.

Тренутно Сајдик, који је амбасадор Аустрије у УН још увек путује између Кијева и Њујорка.

"Динамика, брзе одлуке, шкакљиви задаци и извјесна спремност на авантуре су дио његовог дјеловања", наглашава дневник.