latinica  ћирилица
06/10/2015 |  07:51 | Аутор: ТАНЈУГ

УН: Присуство авиона у ваздушном простору Сирије пуно опасности

Присуство руских, као и авиона коалиције предвођене САД у ваздушном простору Сирије "пуно је опасности", упозорио је портпарол Уједињених нација Стефан Дижарик.
Руски авиони у нападу на ИД (фото: http://sputniknews.com/) -
Руски авиони у нападу на ИД (фото: http://sputniknews.com/)

"Сматрам да се тако ствара веома деликатна ситуација пуна опасности", рекао је Дижарик, наводећи случај нарушавања ваздушног простора Турске.

Дижарик је истакао да би "пажња људи требало да се преусмјери на изналажење политичког рјешења" за конфликт у Сирији.

Током сукоба у Сирији, који трају већ четири и по године, погинуло је више од 240.000 људи, а више милиона је напустило домове, пренијела је агенција АФП.

"Које год акције да се предузимају против Исламске државе и других, оне би требало да буду у складу са међународним правом и међународним хуманитарним правом", додао је он.

Русија неће учествовати у копненим операцијама у Сирији

Русија неће учествовати у копненим операцијама било какве врсте у Сирији, а Москва је спремна да сарађује са свим државама заинтересованим за уништење терористичке групе Исламска држава, изјавила је предсједница Савјета федерација (Горњег дома руског парламента) Валентина Матвијенко.

"Нећемо учествовати у копненим операцијама било које врсте, а спремни смо да сарађујемо са свим земљама у заједничком напору против глобалног зла - тероризма", рекла је Матвијенко послије састанка са предсједником јорданског Савјета парламента Абделрауфом ал-Равабдехом.

Матвијенко је подсјетила да су Русија, Ирак, Сирија и Иран оформили координациони центар, наводећи да је "немогуће борити се против Исламске државе и уништити је без сарадње".

"Позивамо све оне који су заиста заинтересовани да се Исламска држава искоријени да се придруже овом координационом центру", навела је Матвијенко, пренијела је агенција Тас.

Она је истакла да Русија нема други циљ сем да Исламска држава буде поражена, "за разлику од других земаља које су чланице друге коалиције".

Русија је на захтјев сиријског предсједника Башара Асада 30. септембра почела са ваздушним ударима на положаје Исламске државе у Сирији.

Према подацима руског Министарства одбране, већ је знатно нарушила систем командовања и материјално-техничког снабдијевања екстремиста, као и инфраструктуру за припрему терориста-самоубица.

Исламска држава је као терористичка организација забрањена у Русији. До прошле године била је позната под именом Исламска држава Ирака и Леванта (ИСИЛ) и углавном је била активна у Ираку и Сирији. У јуну 2014. године, ова екстремистичка организација објављује успостављање "исламског калифата" на територијама које је заузела и мијења име у Исламска држава.

Према подацима америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА), Исламска држава има око 30.000 чланова, док ирачке власти наводе да их има до 200.000.

У редовима Исламске државе налазе се држављани 80 земаља, међу којима Француске, Британије, Њемачке, Марока, Саудијске Арабије, САД, и других земаља из Заједнице независних држава.

Екстремисти Исламске државе наводно контролишу 40 одсто територије у Ираку и око 50 одсто у Сирији, наводи руска агенција.