latinica  ћирилица
06/10/2015 |  18:52 | Аутор: Данас

Извршни савет Унеско можда и о Косову?

У Паризу сутра почиње 197. засједање Извршног савјета Унеска које ће трајати до 22. октобра, објављено је на сајту те организације, а према сазнању "Данаса", према прелиминарној агенди на дневном реду би могао да се нађе и захтјев Косова за чланство који је у име Приштине поднијела Албанија.
Манастир Високи Дечани - Фото: ТАНЈУГ
Манастир Високи ДечаниФото: ТАНЈУГ

Засједање почиње сједницом Бироа Извршног сјавета Унеска који ће у сриједу разматрати прелиминарни дневни ред, али ће одлука о коначним темама за расправу бити донесена на првој пленарној седници 12. октобра, пише "Данас".
 Да би се захтјев Косова нашао на дневном реду потребна је већина гласова Извршног савјета.
 "Србија ће се успротивити стављању косовског захтјева на дневни ред, као и чланству Косова у Унескоу", рекао је недавно минстар спољних послова Ивица Дачић.
 Он је рекао да су 32 земље од 58 чланица Извршног савјета признале Косово, а 26 нису.
 "То значи да нас чека тешка борба за заштиту наших интереса. Сви у свијету са којима смо разговарали у Унеско о нашем културном и вјерском насљеђу на КиМ, сви су сагласни са нашом аргументацијом, али постоји велика разлика између вербалне сагласности и формалног одлучивања, имајући у виду да су те земље признале независност Косова", казао је Дачић.
 Став Београда је да о том захтјеву не треба разговарати док се о томе не буде ријечи у Бриселу, јер смо се на самом почетку договорили да то буде једна од тема дијалога, рекао је Дачић.
 "Због тога сматрамо да је штетно за даљи дијалог Београда и Приштине да се о овој теми одлучује на основу једностраних потеза Приштине и на основу прегласавања у Унеско", рекао је Дачић.
 Приштина наводно намјерава да искористи могућност која постоји у Уставу Унеска да до чланства дође преко одлуке Генералне конференције (представници држава-чланица), а на препоруку Извршног савјета.
 За препоруку је потребна проста већина Извршног савјета а за одлуку о пријему двотрећинска већина присутних чланица Генералне конференције.
  Уколико Приштина добије препоруку за Србију не би било добро да велики број чланица Генералне конференције буде уздржан јер се броје само гласови "за" и "против", што би Косову могло да омогући да до већине дође са релативно малим бројем гласова.
 Засједање Генералне конференције одржава се до 3. до 18. октобра.
 Унеско броји 195 пуноправних и 8 придружених држава чланица, а Извршни савјет 58 чланова (које бира Генерална конференција).
  Дачић је рекао да формално-правно Косово нема право да буде чланица Унеска, јер Уједињене нације нису дале такав приједлог, додајући и да су оне одбиле да подрже такав предлог Косова.
 "Суштински, Косово не испуњава све предуслове да може да постане чланица Унеска зато што су објекти који су под свјетском културном заштитом, заштитом Унеска на Косову, проглашени да су у опасности и то од оних који желе да буду чланови Унеска", рекао је Дачић.
 Све институције Србије ангажовале су се у дипломатској офанзиви да се спречи пријем Косова у Унеско, од предсједника Србије, владе, Министарства спољних послова до Српске академије наука и уметности и Српске православне цркве. 
 Пријем Косова у Унеско  била би самоуништавајућа одлука ове организаје рекао је министар спољних послова Ивица Дачић, додајући да би то било апсурдно као и када би неко предложио да Исламска држава постане чланица УНЕСКО.
 Он је  изјавио је да ће Влада Србије затражити да Унеско не гласа о пријему Косова док се о питању заштите имовине Српске православне цркве са Приштином не разговара у Бриселу.