latinica  ћирилица
22/11/2015 |  14:21 ⇒ 14:24 | Аутор: СРНА

Шумарски факултет: Оштра осуда одстрела мрког медвједа

Шумарски факултет у Бањалуци оштро је осудио и јавно се оградио од одстрела законом заштићене животињске врсте мрког медвједа који је извршен у сриједу, 18. новембра, у Бањалуци.
Отисак медвјеђе шапе - Фото: РТРС
Отисак медвјеђе шапеФото: РТРС

У саопштењу из ове установе наводи се да се ограђују од узнемиравања, прогањања, мучења, а посебно од крајњег исхода таквог понашања, односно од потпуно непрофесионалног одстрела законом заштићене животињске врсте - мрког медвједа /Ursus arctos L./.

"Као легалисти поштујемо члан 17 став 1 Закона о ловству који прописује да се може организовати контролисани одстрел дивљачи, без обзира на вријеме ловостаја, ако наступи непосредна опасност по живот и здравље људи или опасност по имовину људи, алли морамо напоменути да је то крајња мјера која се примјењује када се исцрпе све друге могућности. Исто тако смо апсолутно и резолутно против узнемиравања, прогањања и мучења дивљачи, а што такође одредбе овог Закона забрањују", наведено је у саопштењу.

Декан Зоран Говедар истиче да су друштвена и академска заједница те које се морају побринути да се овакве ствари више не дешавају, с обзиром на то да животиње не знају, нити могу знати гдје су границе ловишта и почетак насељених мјеста, нити ће икада моћи да поштују писане законе.

"Зато апелујемо да извршна и законодавна власт уђе у процес измјена важећег Закона о ловству у смислу да се прецизније дефинишу одредбе о поступању са дивљим животињама које залутају у урбане средине. Предлажемо и да те, потребне измјене Закона о ловству, одреде израду Правилника о збрињавању дивљих животиња. Овим Правилником би се могао у потпуности ријешити, ако би био израђен у складу са струком и науком, наведени проблем", наводи Говедар.

У саопштењу се предлаже и оснивање службе за безбједно хватање дивљих животиња. Међутим, за ову активност било би неопходно обезбиједити заједничко дјеловање више институција као што су Ветеринарски институт, Шумарски факултет, Завод за заштиту културно историјског и природног насљеђа који би дјеловали савјетодавно.

Говедар наводи да и у оквиру ЈП "Шуме Републике Српске" или Ловачког савеза Републике Српске треба организовати малу групу или секцију /три до пет чланова/ оперативаца који би обезбјеђивали безбједно хватање дивљих животиња у урбаним срединама и њихово враћање у природу.

"Улазак дивљих животиња у урбане средине се може посматрати из другог угла. Градови се шире и добрим дијелом људи улазе и заузимају станишта дивљих животиња без много размишљања о посљедицама. Другим ријечима, нису дивље животиње толико уљези у урбаним срединама колико су људи уљези у њиховим стаништима. На нама је да покушамо помирити ове двије стране на обострану корист", наводи се у саопштењу.

Чланови Ловачког друштва "Змијање" убили су у сриједу, 18. новембра, медвједицу у бањалучком насељу Лазарево.

Предсједник друштва Синиша Грмуша изјавио је Срни да је женка тежине око 120 килограма, која се скривала у шипражју из транзитног пута Бањалука-Граишка, убијена јер је, према процјени полиције, представљала опасност за безбједност грађана, с обзиром на то да се налазила у насељеном мјесту.