latinica  ћирилица
25/03/2016 |  14:07 | Аутор: СРНА

Интензиван рад на предметима ратних злочина у Сијековцу и Броду

Тужилаштво БиХ интензивно ради на предметима за ратне злочине над жртвама српске националности на подручју Сијековца и Брода и у некима од њих су подигнуте оптужнице, неки предмети су правоснажно окончани, а неки су још у фази истраге, потврђено у Тужилаштву.
Брод - парастос - Фото: СРНА
Брод - парастосФото: СРНА

Бројни докази и свједоци ни послије 24 године нису довели до осуде хрватских војних и политичких званичника због злочина почињених над Србима у Сијековцу 1992. године, када је брутално убијено 46 српских цивила.

Регуларне снаге Хрватске са паравојним муслиманско-хрватским формацијама из тадашње Републике БиХ извршиле су стравичне злочине у неколико наврата 1992. године у селу Сијековац, звјерски усмртивши 46 цивила, углавном жена, дјеце и стараца.

У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ најмлађа жртва био је Драго Милошевић /17/, а најстарија Васо Зечевић /77/. За сат времена убијено је девет особа, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић - убијени су очеви са два, односно три сина.

Запаљено је 15 кућа, као и Црква Свете великомученице Огњене Марије.

Доказни материјал о овим злочинима предат је 22. маја 2002. године хашким истражиоцима, а Хашки трибунал је овај предмет 2006. године уступио Тужилаштву БиХ.

Апелационо вијеће Суда БиХ потврдило је 26. маја прошле године првостепену пресуду којом је бивши припадник Интервентног вода Прве босанскобродске бригаде ХВО Земир Ковачевић осуђен на десет година затвора због учешћа у убиствима, малтретирању и пљачки српских цивила у марту и априлу 1992. на подручју Сијековца.

Током судског процеса свједоци су говорили о нападу на село у марту 1992. године, након чега су услиједила убиства српских цивила, паљење и пљачкање њихових кућа, одвођење мушкараца на копање ровова, малтретирања и пријетње, у чему је учествовао и Ковачевић.

У организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова сутра ће бити обиљежене 24 године од страдања Срба у Сијековцу 1992. године.