latinica  ћирилица
28/03/2016 |  17:57 ⇒ 20:02 | Аутор: Агенције

Изетбеговић: Разматрамо ревизију поступка против Србије

Предсједник СДА Бакир Изетбеговић рекао је да није прочитао цијелу првостепену пресуду првом предсједнику Републике Српске Радовану Караџићу и да не зна на чему се заснивају тврдње Судског вијећа у Хагу да су Бошњаци у Сарајеву гранатирали свој народ и међународне организације.
Бакир Изетбеговић - Фото: РТРС
Бакир ИзетбеговићФото: РТРС

"То су старе тврдње и уколико је Суд нашао за сходно да их потврди, треба видјети на бази чега је то урадио", рекао је Изетбеговић новинарима у Сарајеву.

Судско вијеће Хашког трибунала закључило је да је такозвана Армија БиХ гађала циљеве УН и територије под својом контролом како би привукла пажњу међународне заједнице.

Предсједавајући Судског вијећа, судија О-Гон Квон рекао је на изрицању пресуде Караџићу 24. марта у Хашком трибуналу да је такозвана Армија БиХ гађала снаге УН, као и циљеве на својим теротиријама да би привукла пажњу међународне заједнице.

Изетбеговић је најавио да ће, ако буде нових елемената, а на основу првостепена пресуде изречене Караџићу, БиХ покренути ревизију поступка по тужби против Србије.

- Удубићемо се у саму пресуду и њену садржину и видјећемо има ли нових елемената. Ако их буде, нећемо бјежати од тога - рекао је Изетбеговић. 

Хрватски члан предсједништва БиХ Драган Човић изјавио је да не вјерује да првостепена пресуда Караџићу доноси претпоставке за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије.

Међународни суд правде је у фебруару 2007. као неутемељену одбацио тужбу БиХ против СРЈ, односно Србије за агресију и наводни геноцид. Том је пресудом уједно остављена могућност БиХ да у року од десет година покрене поступак њене ревизије уколико у том раздобљу прикупи и поднесе нове доказе којима би подупрла своју тужбу. Рок за покретање поступка ревизије истиче у фебруару 2017.

Професор Тибор Варади, међутим, тврди да у првостепеној пресуди Караџићу нема нових чињеница које би могле да се искористе као "окидач" за покретање ревизије тог судског поступка.

Код многих у БиХ годинама преовладава увјерење да спор против Србије треба обновити, рекао је Варади, и додао, да ништа што стоји у пресуди Караџићу нема утицаја на могућност да БиХ покрене ревизију поступка против Београда.