latinica  ћирилица
02/05/2016 |  20:29 ⇒ 20:32 | Аутор: Б92

Шта би се десило када би све банке пропале?

Четири највеће банке имају удио у чак 75 посто свих рачуна на свијету.

Прошле године почео је такозвани процес "смрти кеша", и по први пут у историји, у једној години више се куповало картицама него готовином.

Већина трансакција ишла је преко свега неколико банака.

Наиме, четири највеће банке имају удио у чак 75 одсто свих рачуна на свијету, пише Индепендент. Уколико би се систем само једне од њих урушио, огромна, незамислива количина новца би једноставно - нестала.

Посљедице би биле катастрофалне: банкомати и дебитне картице постали би неупотребљиви, чиме би се само отворио пут за тотални финансијски колапс.

Управо због овог сценарија државе су постале робови великих банака. Порески обвезници троше велики новац како би спасили велике банке, јер би у случају њихове пропасти милиони људи остали без свог новца.

Ипак, ово не би био случај уколико би се новац "ослободио" из ових банака. Исто као што имамо право подићи готовину, тако нам је гарантовано и право подизања дигиталног новца, те да њиме самостално располажемо, без уплитања банака.

Дигитални новац био би електронска верзија новчаница и кованица што се разликује од оног који користите на својим дебитним картицама због начина његове израде.

Тренутно, од свег новца који се користи у Великој Британији, свега три одсто је у облику кеша. Осталих 97 одсто је новац који креирају приватне банке када дају позајмице, што је у електронском облику.

Дигитални новац пружа начин људима и компанијама да директно плаћају једни другима користећи дигитални новац. Ово уклања велики ризик јер велике банке више неће бити слаба карика у ланцу.

Способност електронског плаћања је од суштинске важности за модеран живот, али само у Великој Британији постоји више од милион људи који немају отворене рачуне у банкама.