latinica  ћирилица
05/05/2016 |  22:19 | Аутор: РТС

РИК: Резултати парламентраних избора у Србији

На основу 100 одсто обрађених бирачких мјеста на ванредним парламенетаним изборима, највише гласова освојила је листа око СНС – 48,25 одсто, саопштио је РИК. Слиједе СПС са 10,95, СРС - 8,10, ДЈБ - 6,02, ДС - 6,02. У парламент су ушле и коалиције ДСС-Двери са 5,04 и СДС-ЛДП-ЛСВ са 5,02 одсто освојених гласова.
Србија, РИК - Фото: ТАНЈУГ
Србија, РИКФото: ТАНЈУГ

Према резултатима са 100 одсто обрађених бирачких мјеста, СНС је освојио 48,25 одсто, СПС-ЈС 10,95, СРС 8,10 одсто, "Доста је било" 6,02 одсто, ДС 6,02 одсто гласова, Двери-ДСС 5,04 одсто, СДС-ЛДП-ЛСВ 5,02 одсто, СВМ 1,50 одсто, Муамер Зукорлић 0,86 одсто, СДА Санџака 0,80 одсто, Зелена странка 0,63 одсто, Партија за демократско деловање 0,43 одсто...

То значи да је у скупштини СНС добио 131 мандат, СПС-ЈС 29, СРС 22, ДС 16, "Доста је било" 16, Двери-ДСС 13, СДС-ЛДП-ЛСВ 13, СВМ четири, БДЗ Санџака два, СДА Санџака два, Партија за демократско деловање и Зелена странка по један мандат. 

Ванредни парламентарни избори одржани су 24. априла, а због неправилности, понављени парламентарни избори на 15 бирачких места одржани су 4. маја.

РИК мандате новим посланицима мора да додијели у року од 10 дана од дана објављивања укупних резултата избора, а рок за конституисање републичког парламента је 30 дана од проглашења коначних резултата.

Према Уставу Србије, прву сједницу новог сазива парламента заказује предсједник Народне скупштине из претходног сазива, тако да се седница одржи најкасније 30 дана од проглашења коначних резултата избора.

На првој сједници се потврђују посланички мандати, а парламент је конституисан потврђивањем мандата двије трећине народних посланика.

Мандат народног посланика почиње да тече даном потврђивања мандата у Народној скупштини и траје четири године, односно до престанка манадата народних посланика тог сазива Народне скупштине.

Закон о Народној скупштини предвиђа да након доношења одлуке о потврђивању мандата народни посланици полажу заклетву: "Заклињем се да ћу дужност народног посланика обављати предано, поштено, савјесно и вјерно Уставу, бранити људска и мањинска права и грађанске слободе и по најбољем знању и умијећу служити грађанима Србије, истини и правди".

На првој сједници новог сазива парламента треба да буду изабрани предсједник и потпредсједници новог парламента и именован генерални секретар.

Потврђивањем мандата двије трећине народних посланика престаје и званично мандат претходног сазива Народне скупштине.

Након формирања парламента слиједи и процес формирања владе, а регулатива каже да нова влада мора бити формирана најкасније у року од 90 дана од конституисања парламента.

Према Уставу Србије, кандидата за предсједника владе парламенту предлаже предсједник Републике, пошто саслуша мишљење представника изабраних изборних листа.

Кандидат за предсједника владе парламенту износи програм владе и предлаже њен састав, а парламент истовремено гласа о програму владе и избору њеног председника и чланова.