latinica  ћирилица
17/05/2016 |  21:47 | Аутор: ТАНЈУГ

Бискуп Комарица упоредио Бањалуку са Блајбургом

Бањалучки бискуп Фрањо Комарица упоредио је страдање на Блајбургу с догађајима у Бањалуци током протеклог рата у Босни и Херцеговини.
Бискуп Фрањо Комарица - Фото: РТРС
Бискуп Фрањо КомарицаФото: РТРС

"Ми смо овдје Блајбург. То је мука и то сам желио у Блајбургу да поручим", рекао је бискуп Комарица након састанка с предсејдником Хрватског сабора Жељком Рајнером одговарајући на питање новинара из Републике Српске зашто је 14. маја ишао у Блајбург гдје је, како је пренијела Хина, предводио мису.

"Људи, шта ви говорите овдје? Дођите у Бањалуку па видите, тамо је Блајбург. Гдје су Бањалучани, зашто су они побијени, зашто је њима одузето право на идентитет? Немају право на своје родно мјесто. То је Блајбург за мене", рекао је Комарица.

Хрватска агенција преноси бискупове ријечи да је "заборав о злочинима, гдје год они били почињени, понављање једном почињеног зла".

Он је, такође, наводи Хина, рекао да се "данас на тај начин покушавају заборавити прогони из Бањалуке, баш као што се деценијама покушавала игнорисати истина о збивањима на Блајбургу".

"Онај ко то прећуткује, тиме показује своје право лице", додао је Комарица.

Хина преноси да је и Рајнер рекао како су "неоправдана настојања да се истина прећуткује под било којим изговором".

"Без истине нема ни помирења, јер помирења нема у томе да живимо у лажи, поготово када се ради о стварима које су прошлост од прије 70 или 75 година и посебно када се ради о стварима које су историјски јасне и доказане", навео је Рајнер додајући како "све недужне жртве заслужују подједнако поштовање".

Блајбуршком трагедијом назива се страдање припадника НДХ и других поражених војних формација у Другом свјетском рату, као и цивила. Они су хтјели да се предају савезничким снагама, али су их оне предале југословенској војсци.

Дио заробљених одмах је убијен, а дио је сљедећих неколико мјесеци убијен у маршевима кроз бившу Југославију, званим Крижни пут. Тачан број убијених још није утврђен.

На Петровој гори у Хрватској обиљежена је у суботу годишњица партизанског пробоја на Биљегу и тој свечаности се ни ове године нису одазвали представници државног врха.

Један дио хрватског државног врха био је у Блајбургу.

Аустријска полиција тада је због пушке зауставила почасни вод Војске Хрватске и није дозволила приступ комеморацији у Блајбургу.