latinica  ћирилица
20/05/2016 |  11:17 | Аутор: ТАНЈУГ

Хофер: Не примати Косово у међународне организације

Примање самопроглашеног Косова у међународне организације било би погрешно, јер би само изазвало проблеме, сматра Норберт Хофер, кандидат за предсједника Аустрије, на изборима који се одржавају у недјељу.
Норберт Хофер - Фото: РТРС
Норберт ХоферФото: РТРС

Хофер, иначе кандидат Слободарске партије (ФПО), сматра да су, када је ријеч о Косову, "ране још свјеже, а проблеми превелики", тако да би учлањивање Косова у међународне организације, укључујући ЕУ и УН, подстакло само негативно расположење.

“Сматрам и да би пријем Косова у међународне организације у овом тренутку створио више проблема, него што би ријешио", истакао Хофер.

Хофер, који је у првом кругу гласања освојио далеко највећи број гласова, увјерен је да ће се ријешити проблем хрватске блокаде пута Србије у ЕУ.

“Када је ријеч о Србији и Хрватској, ради се о прошлости пуној емоција. Био сам млад војник када је избио рат на простору бивше Југославије. Имам и сусједе који су са тог простора, који долазе код мене на католички Божић, а ја идем на њихове православне празнике. Ако се жели овај проблем разумјети неопходно је сагледати историју", каже он.

"Вјерујем да ће се питање блокаде ријешити. Србија је на добром путу. Аустрија, као неутрална земља, може дати свој допринос посредовањем како би се омогућио пријем Србије у ЕУ", објаснио је он.

Хофер је казао да као предсједник Аустрије жели да посјети земље Балкана и посредује.

“Желим да ријешим проблеме, јер сам увјерен да је за мир у Европи веома важно да Србија и Хрватска имају добре односе", подвукао је он.

Упитан да ли Србија мора признати Косово да би постала чланица ЕУ Хофер је казао да је то један услов који поставља ЕУ, иако на другој страни дјелује супротно таквим захтјевима, те, и поред нерјешеног кипарског питања, жели да убрза преговоре са Турском.

“Сматрам да треба примењивати исте аршине", поручио је трећи предсједник аустријског парламента.

Он је оцијенио да је Србија веома важан партнер Аустрији због својих економских контаката, те истиче да намјерава ту сарадњу да подстиче и форсира.

Упитан за Босну и Херцеговину, Хофер је казао да је установио да дјеловање Валентина Инцка као међународног представника није било крунисано великим успјесима.

“Увјерен сам да ћемо бити суочени још са много проблема у Босни и Херцеговини и вјерујем да високи представник, ако буде обављао дужност као до сада, не може допринети рјешењу", нагласио је он.

У вези ЕУ он је подвукао да Унија има будућност, јер је то најважнији пројекат - битан мировни и економски пројекат.

“Међутим, питање је у ком правцу ће се развијати. ЕУ ће имати будућност само ако се буде развијала у духу Шарла де Гола, који предвиђа да су земље чланице јаке. То мора бити Европа договора око снажних тема, као и Европа у којој би чланице могле слободно да самостално рјешавају своје проблеме. Не смије се правити ЕУ по моделу некаквих 'сједињених европских држава' или централна држава Европа'", објаснио је Хофер.

По питању проширења, ЕУ, сматра, мора да дјелује обазриво и с мјером.

"Не мислим да би било лако примити Турску у чланство ЕУ, јер то Унија не би могла да савлада. Међутим, земље које су по култури сличне, које испуњавају економске и правне услове, односно доприносе стабилности Европе, треба да буду примљене у чланство", казао је Хофер.

На питање шта би урадио другачије од одлазећег предсједника Аустрије Хајнца Фишера, он је указао да су они двије потпуно различите личности и да свако вријеме изискује правог предсједника.

"Фишер није лоше обављао свој посао, али је био сувише 'државни нотар'. Сада нам треба предсједник који је активнији, који би више учествовао у политици, али на одговоран и снажан начин", најавио је он.

Хофер је подвукао да не подржава споразум о слободној трговини ЕУ и САД.

“Слободна трговина у суштини није ништа негативно. Међутим, ако имамо два партнера који производе под различитим условима, ту не може бити равноправности. У САД је заштита потрошача другачија него у Европи, социјални стандарди су мањи, нису приступили климатским споразумима. ТТИП не би функционисао и зато га не бих потписао. Предсједник Аустрије може да одбије споразуме из политичких разлога, што ћу урадити и инсистирати да се о том документу распише референдум", указао је он.

Када је ријеч о мигрантској кризи Хофер сматра да је рјешење у поштовању важећих споразума ЕУ.

“ЕУ се није придржавала споразума из Мастрихта, када је ријеч о задуживању држава. Такође се није придржавала Шенгенског споразума, није било заштите спољне границе. Даблинска правила нису испоштована и сада лица пролазе кроз многе земље да би стигла тамо гдје је највећа финансијска подршка. Рјешење видим само у томе да се придржавамо стриктно Шенгена, да спољна граница Уније буде обезбјеђена, како не би биле потребне границе у Европи. А, ако земље попут Грчке и Италије кажу да не могу да чувају границе, иако су се на то обавезале, онда се мора ојачати Фронтекс", указао је он.

“Аустрија као земља 'нето-уплатница' у касу ЕУ очекује од Уније да се придржава споразума. Исто тако морају Даблинска правила да се примјењују и поступак за добијање азила рјешава на граници. Међутим исто тако не треба оставити земље на спољним границама саме. Ако би Србија била спољна граница ЕУ, она би морала рјешавати молбе за добијање азила, и то би водило нагомилавању избјеглица. Због тога је важно да се одбијају она лица која немају шансе на азил, а у Европи, равномјерно, подјеле лица која имају шансе да добију заштиту. Такође је неопходно да имамо исти систем финансијске подршке тражилаца азила", додао је Хофер.

Он је похвалио сарадњу земаља западног Балкана по овом питању.

“Балканаске земље, иако знамо да је то било тешко, предузеле су исправне мјере и Аустријанци су им на томе веома захвални", подвукао је он.

На питање шта очекује од избора и зашто грађани треба да гласају за њега Хофер је рекао да ће сваку одлуку, као предсједник, доносити пазећи да је повољна по Аустрију.

“Ако се одлучујуте у корист Аустрије, то не значи да сте против неког. Паметна рјешења воде ка томе да сви имају корист од њих, а не само појединци" закључио је он.

У Аустрији се у недјељу одржава други круг предсједничких избора, на којем грађани могу да бирају између два кандидата - Норберта Хофера и Александера ван дер Белена.