latinica  ћирилица
22/05/2016 |  09:34 ⇒ 19:36 | Аутор: СРНА

Њујорк тајмс: Косово постало мека за "Исламску државу"

Саудијска Арабија и друге земље Арапског залива више од једне деценије шире вехабизам на Косову и Метохији кроз добротворне организације, градњом нових џамија, утјеривањем страха и насиља, као и регрутовањем младих за борбу у Сирији на страни џихадиста, пише "Њујорк тајмс".
Косово мека за ИД - Фото: New York Times
Косово мека за ИДФото: New York Times

У тексту угледног њујоршког дневника, истиче се да се у џамијама, које су на Косову саграђене од новца који је донирала Саудијска Арабија, окупљају људе који шире вехабизам.

"Од када је 1999. године Београд послије интервенције НАТО изгубио контролу на Косову, под присмотром америчких званичника, новац и утицај Саудијске Арабије је умногоме промијенио ову, некад, толерантну муслиманску заједницу", пише "Њујорк тајмс".

Дневник подсјећа да је косовска полиција у протекле двије године идентификовала 314 грађана Косова, укључујући два бомбаша самоубице, 44 жене и 28 дјеце која су нестала, а за које су сумња да су их џихадисти отели и прикључили њиховим групама.

"Дјецу су регрутовали, како наводе косовски истражитељи, екстремисти свештеници и тајанствена удружења која је финансирала Саудијска Арабија и остале конзервативне земље Арапског залива, користећи скривене мреже донација из добротворних организација", наводи "Њујорк тајмс".

Послије двије године истраживања, полиција је оптужила 67 људи, ухапсила 14 имама и угасила 19 организација које раде против Устава, подстичући мржњу и промовишући тероризам.

"Њујорк тајмс" оцјењује да је то велики преокрет за земљу од 1,8 милиона људи, која се не тако давно сматрала за проамеричко муслиманско друштво у свијету и коме су су Американци дочекани као ослободиоци након НАТО агресије 1999. године која је, како се наводи, изродила Косово.

"Представници УН су након рата помогли да се одржи мир, а Саудијци су дошли и донијели милионе евра да би помогли сиромашном и ратом погођеном земљом. Међутим, Саудијци су видјели прилику да шире вехабизам", пише њујоршки дневник.

Лист напомиње да Косово данас има више од 800 џамија, од којих је 240 саграђено након рата и сносе одговорност за помагање ширења вехабизма.

"Ширење вехабизма на Косову оставило је велике посљедице. Дјевојке одбијају да се рукују са људима, чак и не причају са мушким рођацима, а доста младића се прикључило исламистичким групама", наводи "Њујорк тајмс".

Њујоршки дневник пише да је 200 грађана Косова искористило стипендију да проучава ислам у Саудијској Арабији, те да су се многи од њих вратили кући са "мисионарским жаром".

"Радиклани имами проповиједају у новим џамијама, изграђним саудијским новцем, а чак су забиљежени случајеви рушења џамија старијих од 400 година, историјске библиотеке у Ђаковици, дервишких манастира, гробаља, односно свега што вехабије сматрају идолопоклонством", наводи "Њујорк тајмс".

Почетком сукоба у Сирији, пише њујоршки дневник, порастао је утицај радикалних имама, који су путем радио и телевизијских емисија проповиједали врлине џихада, апелујући на младе да оду тамо да се боре.

"Међу регрутима је било и троје бивших цивилних службеника америчке базе Бондстил. Један од њих је Лавдрим Муџахери, један од вођа `Исламске државе` који је актер снимка погубљења ручним ракетним бацачем", пише "Њујорк тајмс".

Од љета 2012. године, косовска полиција је затворила 12 вехабијских добротворних организација и ухапсила 40 особа.

"Зашто локалне власти заједно са КФОР-ом и Еулексом нису раније зауставиле ширење екстремизма питање је о коме се широко дебатује", наводи њујоршки дневник.

Проток новца којим се финасирају вехабије на Косову често долази заобилазно, преко трећих земаља како би се прикирила његова намјена и дестинација. Пре двије године власти су пресреле трансфер и замрзле 500.000 долара из Саудијске Арабије намијењен једном тинејџеру на Косову.