latinica  ћирилица
24/05/2016 |  13:36 ⇒ 13:37 | Аутор: РТС

Дрецун: Прећуткивана истина о екстремизму на Косову

Доскорашњи предсједник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун каже за РТС да је у тексту који је објавио "Њујорк тајмс" – о утицају Саудијске Арабије на исламисте и ширењу вехабизма – описано чињенично стање на Косову о коме медији до сада нису писали.
Милован Дрецун - Фото: ТАНЈУГ
Милован ДрецунФото: ТАНЈУГ

Дрецун је рекао да се у тексту Њујорк тајмса говори о утицају Саудијске Арабије на исламисте и вехабизму, умјесто о томе да би требало да се сасјече финансирање џихадиста.

"Ово јесте чињенично стање о чему се пише, али и стање да су медији прећуткивали ту истину после 2007. године, када сам дошао до документа који је непознат јавности, а у коме је разоткривена мрежа радикалног ислама, иза која је стајала Саудијска Арабија", каже Дрецун.

У документу до ког је дошао Дрецун, идентификовани су, наводи, појединци и гомила невладиних организација које је предводила Саудијска Арабија, а чији су лидери радили са Бин Ладеном. Те организације, истиче, промовишу образовање и медицинску помоћ, а од тог новца се граде џамије.

Додаје да је интересантно да је КФОР хапсио 12 припадника те организације, а да она није забрањена.

"Организација је преименована када сам објавио документ, али они су оснивали локалне организације, регрутују људе. То је 'Ел Харами' из Саудијске Арабије, која је 2002. стављена на листу, а Харадинај је довео на Косово и он има директне везе са Ал Каидом", додаје Дрецун.

Истиче да је Томас Генд, шеф службе ОЕБС-а од 1999. до 2004, јавно говорио да Саудијска служба даје инструкције на Косову.

"Улога Саудијске Арабије није непозната, сада се дешава да Њујорк тајмс пише о дјеловању Саудијске Арабије, а заборави да каже да мора да се сасјече финансирање и да то није урађено. Није случајно да се посљедњих шест мјесеци води расправа о улози званичника Саудијске Арабије у 11. септембру, гдје се говори о извјештају који није објављен", истиче Дрецун.

Говорећи о најављеном формирању војске на Косову, за шта званичници у Приштини кажу да је корак ка чланству у НАТО-у, Дрецун је истакао да би званично то могли да ураде ако добију 23 одсто подршке у парламенту.

Косово би, истиче Дрецун, могло преко законских измена без промјене назива Косовских безбједносних служби да прошири мандат тој формацији.

"Претпостављам да ће покушати да преко измјена и допуна закона, без промјене имена, али да им се прошири мандат да би вјероватно могли да учествују у мисијма НАТО-а и пошаљу захтјев за чланство у 'Партнерству за мир'", рекао је Дрецун.

Дрецун каже да та трансформација не би била могућа преко промене косовског устава, будући да је за то потребна двотрећинска већина и да међу Србима у тамошњем парламенту нема воље за то.

Зато ће, према мишљењу Дрецуна, прибећи заобилазној тактици – да се без промјене назива тој формацији прошири мандат, да постану оружана сила.

За законске промјене им је довољна проста већина, додао је Дрецун, наводећи да Косовске безбједносне снаге већ функционишу по НАТО моделу по коме се организује војска, они су структуирани као војска, имају хеликоптере, обавјештајну службу.

"Промијенила би се се само форма, веома брзо би добили пјешадију и борбена возила, али већ их обучавају НАТО официри, они учествују на вјежбама које организује НАТО у појединим земљама", навео је Дрецун.