latinica  ћирилица
21/06/2016 |  07:44 ⇒ 17:14 | Аутор: РТРС

Помен убијеним Србима из Ратковића (ФОТО/ВИДЕО)

У сребреничком селу Ратковићи обиљежене су 24 године од погибије 24 Срба из тог села, већином цивила, које су на свиреп начин убиле муслиманске снаге из околних села и Сребренице 21. јуна 1992. године.
Парастос у Ратковићима - Фото: РТРС
Парастос у РатковићимаФото: РТРС

Парастос убијеним Србима из Ратковића служен је код споменика који су подигли преживјели мјештани и гдје се једном годишње окупљају да одају пошту, положе цвијеће и прислуже свијеће за покој душа убијених сродника и комшија.

Помен су организовали Борачка организација и Одбор за обиљежавање значајних датума страдања српског народа Сребренице.

Настављајући етничко чишћење српског народа из сребреничких села, започето у априлу 1992. године, јаке муслиманске снаге из околних села и Сребренице, у зору тог јунског јутра 1992. године упале су у Ратковиће и убијале незаштићене цивиле, пљачкајући и палећи све што су затекли у, углавном, старачким домаћинствима.

Масакрирали су и убијали жене, старце, слијепе, глувонијеме, а потом су их палили у њиховим кућама. Међу убијенима било је и шест старица.

Мањи број мјештана успио је да се сакрије и спаси од сигурне смрти, захваљујући јутарњој магли и добром познавању терена. Скривени у шикаре и бујад гледали су како муслимански војници убијају, пљачкају и пале српску имовину.

Ни за овај, као ни за све остале злочине почињене над Србима у средњем Подрињу још нико није правоснажно осуђен.

Окружни суд у Бијељини ослободио је оптужбе Ибру Јакуповића и Хусу Салиховића за ратни злочин над Србима у Ратковићима због, како је наведено, недостатка доказа да су они починили злочин.

Парастос у Ратковићима (Фото: РТРС)

Смањује се и број свједока јер људи умиру и питање је да ли ће неко од преживјелих дочекати да Тужилаштво и Суд БиХ процесуирају неког починиоца злочина у Ратковићима да би испричали како су ту убијани Срби и ко је то учинио.

Ратковићи су прије 24 године спаљени и уништени. У овом похараном и у шибље зараслом селу, за двије деценије након рата подигнут је споменик настрадалим мјештанима и обновљене су свега три куће у којима љети живи петоро људи, а зими нико не борави због удаљености и непостојања пута.

Да је ту некада било село свједочи још понека зидина која није потпуно зарасла у шибље и остругу, те споменици и крстови у сеоском гробљу које су сродници поново подигли својим прецима јер су гробови били оскрнављени.

Чланови Борачке организације, родбина и пријатељи погинулих посјетиће данас у 12.00 часова ово удаљено село и одати дужну почаст палим српским жртвама, саопштено је из сребреничке Борачке организације.