latinica  ћирилица
27/07/2016 |  19:52 | Аутор: ТАНЈУГ

Француска у страху од вјерског рата

Француски политички лидери страхују од вјерског рата, након што се на мети терористичког напада нашла једна католичка црква у Нормандији, стара више вијекова, чијег свештеника су припадници Исламске државе брутално убили.

Премијер Мануел Валс рекао је да иза убиства свештеника (86) стоји намјера да се "изазове вјерски рат у Француској", наводи "Индипендент".

"Циљ нападача на свештеника у католичкој цркви, био је да се грађани Француске нахушкају једни на друге, да нападају религију једни других и да се тако изазове вјерски рат", рекао је Валс, преноси "Ајриш тајмс".

У Француској се у посљедњих 18 мјесеци догодило више терористичких напада, али неки посматрачи кажу да је јучерашњи злочин први покушај да се удари у срце руралног дијела француског друштва, пише "Индепендент".

Наиме, како се подсјећа, свештеник је убијен у цркви у мјесту Сент-Етјен-ди-Рувре, у близини Руана, града у којем је француска национална хероина Јованка Орлеанка спаљена 1431. године.

Данас се предсједник Франсоа Оланд састао са вођама највећих вејрских заједница у Француској како би се умириле тензије и спријечило даље насиље након јучерашњег напада. Такође је позвао Французе да остану уједињени и не окрећу се једни против других.

Вођа француских муслимана Далил Бубакер, који је говорио у име француских муслимана, изразио је своје "дубоко жаљење" због напада, којег је описао као "светогрђе које се противи против свега што проповиједа наша вјера", пренио је АФП.

Париски надбискуп кардинал Андре Вент-Троа је позвао католике да "превазиђу мржњу у својим срцима" и да не "улазе у игру" Исламске државе, која жели да "окрене једне против других дјецу из исте породице".

Тај напад, за који је одговорност преузела самозвана Исламска држава, догодио се само двије недјеље након што је Тунишанин Мохамед Лахуаиеј Булел на шеталишту у Ници током прославе Дана пада Бастиље камионом покосио и убио 84 особе.

Предсједник Оланд је након убиства свештеника упутио папи Фрањи изразе жаљења француског народа, док је папа рекао да дијели "бол Француске и осудио варварско убиство на најрадикалнији начин".