latinica  ћирилица
29/09/2016 |  07:44 ⇒ 16:51 | Аутор: РТРС

Обиљежено 25 година од страдања мајора Милана Тепића (ВИДЕО/ФОТО)

Полагањем цвијећа и паљењем свијећа на спомен-обиљежју у Комленцу у Козарској Дубици данас је обиљежено 25 година од страдања народног хероја, мајора Милана Тепића.
Народни херој Милан Тепић -
Народни херој Милан Тепић

Мајор Југословенске народне армије Милан Тепић погинуо је 29. септембра 1991. године у бјеловарској касарни на Беденику, након што је дигао у ваздух војно складиште и себе, не желећи да препусти непријатељу оружје којим би убијао његове војнике.

За тај јуначки чин мајор Тепић је одлуком Предсједништва Социјалистичке Федеративне Републике Југославије постхумно одликован Орденом народног хероја.

Њему у част, Република Српска је установила орден за посебне заслуге у рату, а одлуком Скупштине општине Козарска Дубица 29. септембар проглашен је Даном сјећања на народног хероја Милана Тепића.

Једна улица у Козарској Дубици носи име Милана Тепића, а у парку Народних хероја подигнута је биста с његовим ликом.

Народном хероју Милану Тепићу постхумно је 2007. године додијељен Златни грб општине Козарска Дубица, који је уручен његовом сину Александру, а једна улица у Козарској Дубици носи његово име.

Обиљежено 25 година од страдања мајора Милана Тепића

Његово име носи и улица у Београду /општина Савски венац/, Бањалуци, Источном Сарајеву, Нишу, Бачкој Паланци, Бешки, Инђији, Кули, Лесковцу, Новом Саду /три улице/, Оџацима, Пироту, Смедереву, Сомбору, Сремској Митровици, Темерину, Великој Плани, Вршцу, Зрењанину, Теслићу, Градишци и у више других српских градова.

Обиљежавањем сјећања на страдање мајора Милана Тепића биће завршен овогодишњи програм обиљежавања "Септембарских дана одбране" од хрватске агресије 1995. године.

Обиљежено 25 година од страдања мајора Милана Тепића

ПОРОДИЦА ХЕРОЈА 25 ГОДИНА ЧЕКА ДА ГА ДОСТОЈНО САХРАНИ

Александар Тепић, син мајора Милана Тепића, који је прије 25 година јуначки погинуо, као један од два браниоца бјеловарске касарне покушавајући да спријечи хрватске снаге да дођу до оружја у магацину у касарни, изјавио је да је за породицу посебно болно, јер не могу отићи на гроб, пошто Хрватска неће да преда његове посмртне остатке.
"До дана данашњег чекамо да нам Хрватска преда посмртне остатке. Чули смо да су након експлозије пребачени на гробље Мирошевац у Загребу, али никада није урађена ДНК анализа. Боли нас што и даље нисмо сахранили тату", рекао је Александар Тепић за данашњи "Блиц".

Он каже да је његов отац знао шта ће урадити и наглашава да је то и наговијестио у посљедњем разговору са супругом Драгицом.

"Веровао је држави, војсци и народу. Да није тако поступио - то не би био он. Не би могао да живи са тим. Могао је да активира експлозив и да се удаљи на безбедно место, међутим остао је да би био сигуран да ће му план успети.
Вероватно да се са таквим образом, ставом и убеђењем не би снашао у данашњем друштву", рекао је син постхумно одликованог хероја Милана Тепића.

Мајка војника Стојадина Мирковића, који се једини од војника оглушио о мајореву наредбу о повлачењу из касарне у Бјеловару и херојски погинуо са Тепићем, Аница Мирковић каже да је за експлозију у магацину чула преко телевизије и одмах наслутила најгоре.

"Војска је за њега била светиња", рекла је мајка Стојадина Мирковића, који је сахрањен четири године од погибије и постхумно одликован Орденом за заслуге у области одбране.

Мајор Милан Тепић и војник Стојадин Мирковић били су једини припадници ЈНА, који су остали у касарни у Бјеловару, након што се сва војска повукла.

Тепић је минирао магацин муниције у Беденику и храбро погинуо заједно са Мирковићем, који се оглушио о наређење да се повуче и добровољно остао у транспортеру како би одбранио магацин од припадника "Зенги" који су хтјели доћи до оружја.

Извор: Срна