latinica  ћирилица
27/01/2017 |  08:03 ⇒ 15:20 | Аутор: РТРС

Отворена изложба "Доња Градина - од села до меморијала" (ФОТО/ВИДЕО)

Међународни Дан сјећања на жртве холокауста - 27. јануар, обиљежен је данас у Спомен-подручју Доња Градина у Козарској Дубици полагањем вијенаца на спомен-обиљежју жртвама логора Јасеновац и отварањем изложбе под називом "Доња Градина-од села до меморијала".
Козарска Дубица - "Доња Градина - од села до меморијала" - Фото: СРНА
Козарска Дубица - "Доња Градина - од села до меморијала"Фото: СРНА

На платоу Спомен-подручја Доња Градина вијенце су положили предсједник Одбора за Доњу Градину Народне скупштине Републике Српске Дарко Бањац, начелник општине Козарска Дубица Раденко Рељић са сарадницима и чланови Општинског одбора ДНС-а Козарска Дубица.

Предсједник Одбора Народне скупштине Републике Српске за Доњу Градину Дарко Бањац рекао је данас да се никада не смије заборавити велики терор и геноцид над српским народом почињен у Другом свјетском рату.

"На Влади Републике Српске и нама сада је да све учинимо да, након 75 година, буде изграђен Меморијални центар у Доњој Градини. Надам се да ћемо до краја године успјети да распишемо тендер и да се овдје почне градити како би сачували од заборава највећи српски град под земљом", рекао је Бањац.

Поводом Међународног дана сјећања на жртве Холокауста, Бањац је рекао да се увијек мора истицати да су Срби други народ по броју страдалих у логорима у Другом свјетском рату, као и да је циљ јасеновачког логора био планско истребљење Срба.

"Мени је јако жао што је сад У Хрватској и овдје у Јасеновцу постављена  табла "За дом спремни". Мислим да Хрватска ка чланица ЕУ мора да стави прст на челно, прихвати, призна и сама себи опрости оно што је рађено у то вријеме", рекао је Бањац. 

Након тога, у изложбеној сали Спомен-подручја Доња Градина отворена је изложба под називом "Доња Градина-од села до меморијала", чији је аутор виши кустос Спомен-подручја Дејан Мотл.

"У Спомен-подручју Доња Градина сваке године се обиљежава Међународни дан сјећања на жртве холокауста, а ове године отворили смо изложбу којом су на 19 паноа изложене фотографије и документи који прате историјат села Доња Градина, све до периода званичног отварања Спомен-подручја 1988. године", рекао је новинарима Мотл.

Он је додао да изложба представља историјат насеља Доња Градина од најранијег периода, са фокусом на период Независне Државе Хрватске /НДХ/, када је Доња Градина била у саставу логора Јасеновац.

"Доња Градина је доказ о карактеру јасеновачког логора јер данас, када имамо ревизионисте који покушавају да кажу да је Јасеновац био радни логор, Доња Градина доказује да је то био логор смрти јер се овдје налази 105 великих масовних гробница", нагласио је Мотл.

Он је додао да изложба говори и о немару бивше државе јер је протекло много година док се није започело са уређењем овог простора.

"Доња Градина је као меморијал отворена 1988. године, а њено уређење још увијек није завршено, али у том смислу у посљедњих неколико година учињени су значајни кораци", каже Мотл.

Он је истакао да најстарија изложена фотографија приказује географску карту из 1572. године, а да је највећи дио изложених фотографија из периода НДХ, односно Доње Градине као дијела логора Јасеновац.

Приказане су и фотографије Доње Градине након завршетка Другог свјетског рата из 1947. године, настале приликом посјете бившег логораша доктора Николе Николића, који је фотографисао ово подручје.

Изложба под називом "Доња Градина-од села до меморијала" садржи и фотографије истраживања из 1964. године, те фотографије из периода уређења спомен- подручја.

Изложба ће за посјетице бити отворена до 20. априла.

У злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата усташе су убиле 700.000 људи, од којих 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је убијено и 20.000 дјеце.

Извор: РТРС/СРНА