latinica  ћирилица
25/02/2017 |  15:10 ⇒ 15:17 | Аутор: РТРС

Танасковић: Приштини сада компликованије излобирати пријем у Унеско

Амбасадор Србије при Унеску Дарко Танасковић рекао је да је због промијењених међународних околности Приштини сада много компликованије да излобира чланство у Унеску и да није искључено да ће да размисле да ли ће уопште поново конкурисати ове године.
Дарко Танасковић (фото: www.studiob.rs) -
Дарко Танасковић (фото: www.studiob.rs)

"Ми са могућношћу понављања захтева живимо од краја Генералне конференције 2015. године, када Косово није примљено и када су највиши представници Приштине изјавили да ће покушати поново", рекао је он, наводећи да изјаве приштинских званичника показују да се о томе озбиљно размишља.

Он је рекао за "Спутњик" да је могуће да су истините спекулације да је Приштини из западних центара сугерисано да ипак не конкурише опет за Унеско.

Према његовим ријечима, то је сасвим могуће имајући у виду каква је ситуација у Унеску, а и у међународној заједници.

"После тих медијских сазнања, појавили су се и написи људи упућених у процедуру подношења захтева за пријем у Унеско, где се говори о томе како би требало још испунити предуслове као што је регулисање питања заштите културних споменика кроз одређену законодавну регулативу и да би Косово, у координацији са својим савезницима у међународној заједници, требало боље да припреми свој досије приликом захтева за пријем", додао је он.

Наводећи да је нејасно да ли ће и када ће Косово то учинити, он је рекао да се много тога измијенило у међународној заједници, да има унутрашњих промјена у појединим значајним земљама, гдје долази до смјене власти и гдје ће се и током ове године одржати избори.

"У односу на сам Унеско, као што су рекли неки од битних чинилаца као што су САД, Велика Британија, разматра се какав би став према тој организацији у будућности уопште требало заузети. Све у свему, узбуркала се међународна заједница", рекао је он.

Танасковић је оцијенио да то сигурно није погодан тренутак за Приштину за покретање овакве кампање, јер поједностављено речено, већина земаља има друга посла, чак иако у начелу подржава чланство /самопроглашеног/ Косова у међународне организације и Унеско.

"Сасвим је сигурно да они који би желели тај захтев да поднесу процењују да ли би било опортуно са становишта исхода ове године подносити захтев. Пошто нису успели ни онда када је ситуација за њих била повољнија, сигурно да има разлога да они који би поднели захтев добро размисле", додао је он.

Напомињући да је Приштина говорила да ће 2017. године бити знатно теже, Танасковић је подсјетио да је ово изборна година у Унеску, када се бира генерални директор Унеска, што је већ једна велика кампања коју води више земаља које имају своје кандидате.

Он је упозорио да би улазак /самопроглашеног/ Косова у Унеско била одређена потврда државности на нивоу Унеска, што наравно не прејудицира однос према Косову у УН, али јесте сигнал који Београду никако не би одговарао.

Он је додао да само Косово не може много активно да учествује у лобирању унутар Унеска, па то преузимају државе које га подржавају.

"За сада нема никаквог интензивнијег лобирања, још је рано. Има само испитивања терена, прелиминарних разговора о томе како би се гледало на подношење захтева", додао је он.

Он је упозорио да би пријемом /самопроглашеног/ Косова у Унеско могла бити промијењена формулација, по којој се српски споменици на Косову и Метохији, који су на листи свјетске баштине, инвентарски воде под Србија и означени као "средњовијековни споменици на Косову /Србија/".

Хипотетички, додао је он, ако би Косово постало члан Унеска, споменици би се третирали као културна баштина на територији Косова, а тада би Приштина сигурно тражила да се избрише одредница "Србија", пошто се културно насљеђе не може налазити на територији двије државе-чланице у исто вријеме.

Танасковић је рекао да је на списку потенцијалних номинација за листу српске баштине више ставки, а да је у овом тренутку најактуелнији упис Манастира Студеница, као и да се разговара врло озбиљно о номинацији гусала као српског националног фолклорног инструмента у блиској будућности.

"Ту су и неке прекограничне номинације у вези са заштитом еко-система Мура, Драва, Дунав. Понашањем Хрватске је блокиран процес, али ћемо ми покушати да упишемо свој део тог јединственог био-резервата", додао је он.

Извор: СРНА