latinica  ћирилица
16/03/2017 |  19:12 ⇒ 20:20 | Аутор: РТРС

Куда води истрага о трошењу америчког новца на Балкану? (ВИДЕО)

Писмо групе америчких сенатора, у којем је затражена истрага трошења америчког новца на Балкану, прије свега Фондације Сорош у Македонији и Албанији, добра је вијест за Србе, сматрају аналитичари. То је, како кажу, потврда да нова администрација намјерава да промијени понашање у многим дијеловима свијета. Да ли је то и сигнал да би таква истрага ускоро могла да буде затражена и за Босну и Херцеговину!?
Протести у Македонији - Фото: Screenshot
Протести у МакедонијиФото: Screenshot

У вријеме снажних превирања у Македонији америчка адиминистрација потеже питање трошења америчког новца у тој земљи. И то, за њену дестабилизацију. Добро упућени сматрају да је писмо сенатора – републиканаца, одговор на иницијативу македонских власти које су упозириле на умијешаност америчке амбасаде у политички живот Македоније.

- Срби и српске државне институције с обје стране Дрине то би морале да искористе - сматра аналитичар Александар Павић.

Српска руководства у Бањалуци и у Београду, каже Павић, требало би да скупе доказе о ранијим уплитањима Америчке амбасаде у политички живот Српске и Србије и са чврстим доказима то пошаљу шесторици сенатора.

- Подстицали су се испламисти у БиХ, на КиМ, у рашкој области. У садејству са таквим структурама, које су црвена лампица за нову администрацију, америчка дипломатија је покушавала да контролише политички живот у успјевала у томе и да дестабилизује унутрашњих живот држава - наводи Павић.

За Џевада Галијашевића писмо је заокрет америчке администрације. Након што је, кроз подршку Албанцима, 2001. била директан покровитељ сукоба, нова администрација, каже, не жели да новац пореских обвезника улаже у дестаблизацију држава на периферији.

- У БиХ је све то било агресивније и у једној већој мјери, тако да се можемо надати да ће једном и 12 милиона датих прошле године невладином сектору, 20 милиона датих медијима, неким структурама које су све вријеме биле фактор дестабилизације доћи на дневни ред - каже Галијашевић.

Под плаштом развијања демократског друштва, новац је, каже Галијашевић, улаган у подршку исламистичких група, спречавање да у јавност доспију информације о прању новца и терористичким нападима попут Зворника и Рајловца. На то је упозорила и Бијела кућа.

- Чињеница је да се налазимо на свим листама терористичких акција. У Аустрији не прође мјесец да нека група из БиХ не буде ухапшена. Све је то требало прикривати и прикривано је америчким новцем - истиче Галијашевић.

Намеће се питање, да ли је дошло вријеме да таквом улагању америчког новца дође крај?!