latinica  ћирилица
02/08/2017 |  20:25 ⇒ 20:42 | Аутор: РТРС

"Боровић, Селак и Вандић бомбардовали српске избјеглице уз благослов Загреба"

Имена хрватских пилота који су бомбардовали колоне српских избјеглица на територији БиХ позната су хрватском правосуђу, али оно одбија да их процесурира и казни.
Акција Олуја -
Акција Олуја

Директор "Веритаса" Саво Штрбац за ЕуроБлиц открива да о злочинима Хрватске војске за вријеме акције "Олуја" већ дуго размјењује информације са Тужилаштвом БиХ које је, према његовим ријечима, отворило кривични предмет против 42 лица.

Међутим, Штрбац истиче да власти Хрватске на сваком кораку саботирају истрагу о злочинима ХВ на Петровачкој цести, у Сводни код Новог Града, као и у близини граничног прелаза код Двора на Уни гдје је, према до сада прикупљеним подацима, почетком августа 1995. убијено најмање 13 српских цивила, док их је око 100 теже и лакше рањено.

- Имао сам прилику да незванично "прелетим" по повјерљивим документима хрватске војске о узлетима њихових борбених авиона МИГ-21 7. и 8. августа 1995, гдје се прецизно наводе локације с којих су узлетали, опис борбених мисија и бомбардовања српских "моторизованих и оклопних колона" код Бравска и Сводне. Пилоти који су учествовали у тим "борбеним" задацима - а заправо се радило о ракетирању колона немоћних српских избјеглица - били су Данијел Боровић, Иван Селак и Ивица Вандић – тврди Штрбац.

Под посебним истражним радњама 27 особа

Штрбац каже да су претходних година у канцеларији "Веритаса" у Београду често боравили истражиоци Тужилаштва БиХ те да су, према његовим ријечима, показивали велико интересовање за злочине које су регуларне хрватске снаге починиле над Србима на територији БиХ.

- Прошле године смо из Тужилаштва БиХ добили информацију да истрага о злочину на Петровачкој цести, Сводни и Двору на Уни још траје, као и да се под посебним истражним радњама налази 27 особа, док се још 15 налази у фази пријаве. Проблем око подизања оптужница је у томе што Хрватска не дозвољава приступ својим архивама тако да су бројни докази, као и имена налогодаваца и извршилаца злочина и даље недоступни – каже Штрбац.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић тврди да Загреб покушава све како би заштитио наредбодавце и починиоце злочина који су на подручју западнокрајишких општина  почињени над српским избјеглицама из Хрватске.

- Иако постоји потписани протокол о сарадњи тужилаштава БиХ и Хрватске у процесуирању ратних злочина, Загреб то упорно крши. Хрвати такође не поштују ни међународне споразуме о узајамној правној помоћи и своје држављане не желе да процесуирају за ратни злочин који су починили на територији друге државе – каже Којић.

На Петровачкој цести убијено 9 цивила

Којић каже да је у бомбардовању колоне српских избјеглица из некадашње Републике Српске Крајине 7. августа 1995. на Петровачкој цести, у близини села Бравско, убијено 9 цивила, међу њима четворо дјеце у узрасту од 6 до 13 година.

- Већ сљедећег дана, 8. августа, хрватски авиони напали су колону српских избјеглица у Сводни код Новог Града, гдје је убијено троје и рањено неколико десетина несрећника који су бјежали из РСК. Хрватске и бошњачке снаге 7. августа починиле су злочин и код Двора на Уни, када су пресјекли колону српских избјеглица и стријељали најмање једног заробљеника. Тужилачки и истражни органи Републике Српске предали су обимну документацију хрватском правосуђу о тим злочинима, али званични Загреб, очигледно, не жели да казни одговорне – каже Којић.

Прикривање злочина

О покушајима Хрватске да прикрије злочине које су њени војници починили над Србима у БиХ за вријеме "Олује" и у каснијим акцијама "Јужни потез" и "Маестрал", најбоље свједочи признање пензионисаног хрватског генерала Љубе Ћесића Ројса.

Гостујући у једној телевизијској емисији, он је у новембру прошле године признао да је лично, поступајући по наређењу некадашњег министра унутрашњих послова Гојка Шушка, запалио на десетине хиљада докумената који се односе на акције хрватске војске у западном дијелу БиХ.

Извор: Блиц