Додик: Не треба нам "Дејтон два", него унутрашњи договор без странаца
"За мене је прихватљив оквир који се зове `изворни Дејтон`. Пошто њега нема и пошто га је урушио високи представник, БиХ је очигледно далеко од функционуисања и то видимо у заједничким институцијама", рекао је Додик данас новинарима у Лакташима.
Додик је изразио незадовољство оним што је високи представник икада урадио у БиХ намећући рјешења.
"Знајући како дјелују ти конгресмени и сенатори у америчком систему, могуће је да се ради о нечијем лобирању или нешто слично", рекао је Додик.
Амерички конгресмен и некадашњи градоначелник Дејтона Мајкл Р. Тарнер у писму државном секретару САД Рексу Тилерсону указао је "на пријеку потребу да се Вашингтон окрене региону Балкана и преузме водећу улогу у процесу помирења" и предложио потписивање "Дејтона два".
"У децембру прошле године Уставни суд је изгласао да актуелни Изборни закон није у складу с Уставом у погледу етничких мањина. Парламент БиХ мора брзо да осигура измјене тог закона до избора у октобру 2018. Неуспјех у томе ће скоро сигурно изложити опасности мир који траје већ више од две деценије", оцијенио је Тарнер, додајући да "Срби, Бошњаци, Хрвати и остали само путем америчког лидерства могу да живе заједно у миру и осигурају слободу и једнака права свим народима".
Извор: СРНА
