latinica  ћирилица
22/02/2018 |  07:54 ⇒ 16:18 | Аутор: РТРС

НСРС о Нацрту закона о одузимању имовине која је проистекла извршењем кривичног дјела (РТРС плус)

Народна скупштина Републике Српске на 23. редовној сједници разматрила је Нацрт закона о заштити жртава тортуре.
Народна скупштина Републике Српске - Фото: РТРС
Народна скупштина Републике СрпскеФото: РТРС

15.11 - Министар правде Републике Српске Антон Касиповић рекао је данас да Нацрт закона о одузимању имовине која је проистекла извршењем кривичног дјела није политичко и предизборно законско рјешење.

"Министарство правде Репбулике Српске не предлаже такве законе, али и не идеализује рјешења која предлаже", истакао је Касиповић у Народној скупштини у завршној ријечи о наведеном законском рјешењу.

Он је нагласио да нико не смије да трпи штету од евентуалне недоречености овог закона, о чему ће се водити рачуна до његове коначне верзије.

"Правда је задовољена онда када заједница буде намирена за штету која јој је причињена. Спреман сам да ми имовина буде провјерена, јер је било наручених новинских текстова да имам апартмане у Опатији, што није тачно", додао је Касиповић.

Након што су размотрили законско рјешење, посланици ће се изјашњавати о до сада апсолвираним тачкама дневног реда 23. редовне сједнице.

14:10 - Посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Драгољуб Давидовић сматра да је потребно усвојити закон о одузимању имовине која је проистекла извршењем кривичног дјела јер ће његова примјена омогућити ефикасно рјешавање овог проблема.
"Међутим, проблем у законским одредбама односи се на третирање привремено одузете имовине и поступање са њом. Како је могуће да се ова имовина може дати на кориштење без накнаде? Зато оваква одредба мора бити промијењена", рекао је Давидовић током расправе у Народној скупштини о Нацрту закона о одузимању имовине која је проистекла извршењем кривичног дјела.

Посланик СДС-а у Народној скупштини Републике Српске Миладин Станић тврди да је овај закон мањкав јер су поједине одредбе недоречене и тешко ће их бити примјенити.

"Одузимање имовине може бити извршено искључиво након правоснажног рјешења, а никако другачије. Ово није прецизно дефинисано у закону", рекао је Станић.

Посланик у Клубу посланика ПДП-а Адам Шукало поновио је да је начин на који ће бити извршена набавка саобраћајних радара у Српској криминал.

"Министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач прије два дана у Скупштини ме оптужио да сам узимао паре од народа у Градишци, односно у Културном центру и `М:телу`. Уколико не поднесе пријаву против мене, ја ћу то урадити против њега, због неистина и злоупотреба", најавио је Шукало.

Нацртом закона о одузимању имовине која је проистекла извршењем кривичног дјела уређују се услови, поступак и органи надлежни за откривање, одузимање и управљање овом имовином, те међународна сарадња.

13:50 - Циљ доношења закона о одузимању имовине јесте успостављање ефикасних механизама за управљање имовином проистеклом извршењем кривичног дјела која је привремено или трајно одузета, чиме ће бити отклоњене бројне препреке са којима се у раду сусрећу припадници Министарства унутрашњих послова Српске /МУП/ и правосудних институција, рекао је министар правде Антон Касиповић.
Он је, образлажући законско рјешење у Народној скуштини Републике Српске, навео да ће откривање ове имовине вршити посебна организациона јединица МУП-а.

"Ова једница ће доказе у вези са имовином проистеклом извршењем кривичног дјела и прекршаја, а вриједна је више од 50.000 КМ, моћи да врши по службеној дужности или према налогу надлежног јавног тужиоца и суда", појаснио је Касиповић.

Касиповић је истакао да је основни циљ доношења новог закона да свеобухватно, прецизно и једноставно буду уређена правила поступка у оквиру којег ће се моћи ефикасно открити, обезбиједити и по потреби, привремено или трајно одузети имовина проистекла извршењем кривичног дјела или прекршаја, прописаних важећим законодавством у Српској.

Према његовим ријечима, биће отклоњене препреке и у раду агенција за управљање одузетом имовином, за спровођење закона када је ријеч о ефикасном спровођењу одредаба Кривичног законика Српске, Закона о прекршајима Српске и осталих прописа којима је дефинисано да нико не може задржати имовину проистеклу извршењем кривичног дјела и прекршаја која је у несразмјери са законито стеченом имовином.

Касиповић је додао да се Нацртом закона о одузимању имовине која је проистекла извршењем кривичног дјела уређују услови, поступак и органи надлежни за откривање, одузимање и управљање овом имовином, те међународна сарадња.

13:10 - Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић изјавио је да Нацрт закона о заштити жртава ратне тортуре никога не дискриминише јер се односи на лица која су претрпјела тортуру у БиХ, Републици Српској и Брчко дистрикту.
У завршној ријечи након обављене расправе у Народној скупштини Српске о овом законском акту, Савановић је рекао да овим законом углавном треба да буду обухваћене жене и млади који су доживјели ратну тортуру.

Савановић је истакао да је овај закон усклађен са свим међународним нормама, европским конвенцијама и повељама.

"Више пута смо разговарали са међународним представницима који нису имали примједби на овај закон, али се између редова могло примијетити да су они били за то да се ова област пренесе на ниво БиХ. Међутим, ми смо им експлицитно дали до знања да је то надлежност Српске", навео је Савановић.

Он каже да је доношење закона о заштити жртава ратне тортуре искључива надлежност Републике Српске, што је наведено и у Уставу.

"Овај закон се доноси у парламенту Српске и то је најприродније јер је Народна скупштина највиша институција законодавне власти у Српској", рекао је Савановић.

Он каже да се у БиХ десио грађански рат, након којег сваки од три конститутивна народа има своју истину, а четврту међународна заједница.

12:30 - Посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Игор Жунић рекао је данас да сви морају водити рачуна о томе да закон који третира жртве рата не буде злоупотријебљен и искоришћен у политичке сврхе.
"Изборна је година и морамо бити пажљиви приликом давања амандмана у припремању приједлога закона који третира ову област", напоменуо је Жунић током расправе о Нацрту закона о заштити жртава ратне тортуре.

Посланик СРС Републике Српске Миланко Михајилица рекао је да овим актом треба обухватити и малољетна лица која су била жртве ратне тортуре.

Михајилица је навео да током јавне расправе о Нацрту овог закона треба бити веома обазрив да би био испоштован члан који дефинише то да овај акт искључује било какву врсту дискриминације.

Посланик НС-а који дјелује у Клубу ПДП-а Адам Шукало рекао је да подржава усвајање Нацрта закона о заштити жртава ратне торуре, наводећи да ће у оквиру јавне расправе нека рјешења бити квалитетније и прецизније дефинисана.

Посланик Коалиције "Домовина" Адмир Чавка сматра да би овај акт требало ускладити и са правном тековином ЕУ, додајући да он не предвиђа сарадњу са Судом БиХ, те федералним и кантоналним МУП-овима и тужилаштвима.

Посланик НДП-а Зорка Андрић сматра да нагласак треба да буде на дјеци жртвама рата

11:45 - Посланик ПДП-а Перица Бундало изјавио је да постоји уставни основ да Република Српска може донијети закон који третира жртве ратне тортуре.
"Према уставним овлаштењима, Република Српска уређује социјалну и борачко-инвалидску заштиту, гдје спадају и жртве ратне тортуре", рекао је Бундало током расправе у Народној скупштини, реплицирајући посланику коалиције "Домовина" Михнету Окићу који сматра да не постоји уставни основ да ентитет рјешава ту материју, већ да је то надлежност БиХ.

Бундало је током дискусије о Нацрту закона о заштити жртава ратне тортуре испред Клуба ПДП-а дао безрезервну подршку овом акту.

Потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Сенад Братић изјавио је да се приликом утврђивања статуса жртве ратне тортуре требало прибавити и мишљења бошњачких и хрватских удружења жртава рата, а не само Савеза логораша Републике Српске и Удружења жена жртава рата Српске.

"У случају да се узме у обзир само мишљење једних, а не уводе у иста права и други, онда ће тај закон бити дискриминирајући", рекао је Братић.

Посланик НДП-а Зорица Андрић подсјетила је Братића на синоћњу изјаву предсједника Удружења жена жртава рата Српске Божице Живковић Рајилић да су чланице тог удружења жене разних националности и да то није једнонационално удружење.

11:00 - Посланик СНСД-а Душица Шолаја изјавила је данас да ће законом о заштити жртава ратне тортуре бити отклоњена велика неправда према овој категорији становништва која ће бити уведена у правни систем и добити своја права, иако са закашњењем од 20 година.
Током расправе у Народној скупштини Републике Српске по Нацрту закона о заштити жртава ратне тортуре, Шолаја је рекла да је ова област искључиво у надлежности Српске и да на нивоу БиХ никако не може бити донесен неки оквирни закон који би третирао ову тематику.

Шолаја каже да је, према подацима из базе Центра за истраживање рата, више од 2.400 жена смртно страдало у протеклом рату, док су њих више од 1.600 жртве ратне тортуре, као и да ови подаци нису коначни.

Она је навела да је овим законом дефинисано и право на пружање психолошке помоћи жртвама ратне тортуре, јер се велики број њих ни до данас нису опоравиле.

Посланик ПДП-а Зоран Пологош рекао је да не би требало правити разлику у новчаним накнадама жртвама силовања.

Он сматра да би орган који води поступак утврђивања статуса жртве рата обавезно требало да прибави мишљење Савеза логораша или Удружења жена жртава рата.

Пологош се нада да ће сви посланици гласати за овај закон, као и дати приједлоге за његове измјене и допуне како би тај законски акт служио сврси.

Посланик СНСД-а Јасна Лукић рекла је да се овим законом исправља дугогодишња неправда према женама и другим жртвама ратне тортутре.

Потпредсједник Народне скупштине Српске Соња Караџић Јовичевић рекла је да овај закон не би смио да буде уведен у политиканство јер би то било злонамјерно према свим жртвама ратне тортуре без обзира на националну припадност.

Она сматра да је кратак рок од 30 дана за јавну расправу о нацрту овог закона, али да се нада да тај период бити максималмно искориштен како би се добила што квалитетнија законска рјешења

Ресорни министар Миленко Савановић синоћ је, у уводном излагању, нагласио да овај закон уређује услове и поступак за признавање статуса, дефинише права жртава ратне тортуре и начине њиховог остваривања и обезбјеђивања средстава за остваривање тих права.

Предсједница Удружења жена жртава рата Божица Живковић Раилић позвала је посланике да подрже овај закон који, додаје, дефинише неколико значајних права које жртве рата до сада нису имале.

На дневном реду су и Нацрти закона о одузимању имовине која је проистекла извршењем кривичног дјела, о измјенама и допунама Закона о штрајку и о измјенама и допунама Закона о извршном поступку.

У Парламенту Српске је и Дан за гласање.