latinica  ћирилица
24/04/2018 |  18:36 ⇒ 25/04/2018 | 11:25 | Аутор: РТРС

Караџић тражи укидање пресуде за геноцид у Сребреници

Пред Међународним резидуалним механизмом за кривичне судове настављен је жалбени претрес у предмету против првог предсједника Републике Српске Радована Караџића.

Одбрана је изнијела низ аргумената, као одговор Тужилаштву на жалбу у вези са питањима поштеног суђења, а Караџићев тим одбране позвао је на укидање пресуде за геноцид у Сребреници.

Караџић жели правоснажну пресуду којом би био ослобођен сваке кривице, а Тужилаштво тражи да буде проглашен кривим и за геноцид у још седам општина поред Сребренице, и казну доживотног затвора.

Уз много нагађања и празних тврдњи због којих би требало прихватити кривицу – тако први предсједник Републике Српске Радован Караџић, у одговору на наводе Тужилаштва, описује њихов рад. Поновио је тезе како је био заговорник мира, те да ништа није знао о злочинима у Сребреници и да зато не сноси никакву одговорност.

У реплици Тужилаштву осврнуо се и на наводе о пијаци "Маркале".

"О Маркалама, великом броју цивила, 5. фебруара на празној пијаци на којој се не види ништа. Зашто би они били тамо? Једна од необичних ствари јесте - како је то могуће да међу погинулима нема ни једног продавца", рекао је Караџић.

И његов бранилац, Питер Робинсон, потврдио је тезе о томе да ништа није знао. Робинсон тврди како у пресуди за геноцид има бар двадесет "рупа" јер нема ниједног директног доказа да је Караџића било ко и било кад обавијестио о страдањима у Сребреници. Зато је затражио укидање пресуде за геноцид у Сребреници.

"Ви морате судити на основу списа који стоје пред вама и било би неостварење правде када бисте ви закључили да је та осуђујућа пресуда за геноцид тачна", каже Робинсон.

Све жалбене основе одбране, по мишљењу Тужилаштва, Жалбено вијеће требало би да одбаци. Своју аргументацију, по четири жалбена основа, Тужилаштво је изнијело.

Један од захтјева јесте да Вијеће Караџића прогласи кривим и за прву тачку оптужнице – геноцид у Братунцу, Фочи, Кључу, Приједору, Санском Мосту, Власеници и Зворнику.

Притужбу одбране на "гомилање чињеница" сматрају неутемељеном, као и то да није дошло до неправичног суђења због великог броја пресуђених чињеница.

"Његов положај на самом врху хијерархије босанских Срба не може њега на неки начин удаљити од кривичне одговорности, него је само појачати. Он је злоупотријебио своје овласти како би пролио крв безбројних жртава и зато правда тражи да добије најдужу могућу казну доживотног затвора", истакла је Катарина Густафсон тужилац.

Одбрана инсистира на потврди ослобађајуће пресуде по првој тачки оптужнице – геноциду у седам општина. Караџић је рекао да се тако о геноциду може говорити једино када се не утврде чињенице.

Према томе, тврди Караџић, Срби изгледају као неко ко је нападао беспомоћну и ненаоружану масу људи. Напоменуо је да је у Приједору приведено око три хиљаде људи.

"2,7 одсто од 49.000 муслимана у Приједору. То није геноцид, 1.700 је пуштено, борбено способних, ухваћених у вријеме конфликта, а 1.400 прослијеђено у затвор за ратне заробљенике. Овдје је могуће све ако се занемаре чињенице, а чињенице постоје у спису", наводи Караџић.

Поновио је да је Република Српска своје међународно признање добила прије рата у БиХ, а да су јој то покушали оспорити. Поручио је да све оптужбе падају ако се та чињеница узме у обзир.

За сутра у 15 часова најављена је Статусна конференција у овом случају.