latinica  ћирилица
24/10/2019 |  17:55 ⇒ 17:55 | Аутор: СРНА

Кришто: Велики допринос Савјета Европе поштовању људских права

Замјеник предсједавајућег Представничког дома парламента БиХ Борјана Кришто оцијенила да је Савјет Европе, као најстарија међународна организација европских држава, у 70 година постојања дао велики допринос унапређењу парламентарне демократије, поштовања људских права и успостављању владавине права у Европи.
Никола Шпирић и Борјана Кришто (Фото: ПСБиХ) -
Никола Шпирић и Борјана Кришто (Фото: ПСБиХ)

Кришто заједно са замјеником предсједавајућег Дома народа парламента БиХ Николом Шпирићем учествује на Европској конференцији предсједника парламената земаља чланица Савјета Европе, која је данас отворена у Стразбуру, саопштено је из парламента БиХ.

Дводневну конференцију, којом се обиљежава 70 година од оснивања Савјета Европе, својим поздравним говорима отвориле су предсједник Парламентарне скупштине Савјета Европе Лилиан Мори Пасквије и генерални секретар Савјета Европе Марија Пејчиновић Бурић.

У обраћању учесницима конференције у оквиру теме "Наша заједничка европска кућа - сљедећих 70 година", Кришто је нагласила да је управо на основним начелима и вриједностима Савјета Европе у протеклих седам деценија Европа, од подручја отворених сукоба и нетрпељивости, постала мјесто сарадње и просперитета заснованих на заједничком интересу.

Упозоравајући на чињеницу да се Европа данас суочава са изазовима глобализације праћених финансијском, демографском и мигрантском кризом, Кришто је нагласила да дијалог представља снажан инструмент за суочавање са свим тим изазовима.

Због специфичности унутрашњег уређења БиХ која је структурисана као земља три конститутивна народа и осталих грађана, како је навела Кришто, успостављање дијалога, те постизање компромиса и консензуса око кључних питања од изузетне су важности за функционисање БиХ и за њено кретање ка евроатлантским интеграцијама.

Као најважније питање које се БиХ намеће на реформском и интеграционом путу, Кришто истакла је измјене изборног законодавства у смислу примјене основних демократских стандарда кроз уважавање изражене политичке воље сва три конститутивна народа у БиХ.

У наставку конференције биће одржана и дебата о доприносу парламената спровођењу Агенде УН 2030 и њених циљева одрживог развоја, у оквиру које ће се учесницима обратити и Шпирић.

На конференцији, коју је организовала Парламентарна скупштина Савјета Европе, учествује 60 предсједника парламената и око 300 парламентараца из земаља чланица Савјета Европе.

Конференција је установљена 1975. године и од тада се одржава сваке двије године у Стразбуру или неком од главних градова земаља чланица Савјета Европе.