latinica  ћирилица
13/03/2024 |  11:11 | Аутор: ТАНЈУГ

Путин: Русија спремна да употреби нуклеарно оружје у случају пријетњи

Предсједник Русије Владимир Путин саопштио је данас да је та земља спремна да употреби нуклеарно оружје ако постоји пријетња руској државности, суверенитету или независности.
Владимир Путин (Фото: EPA-EFE/SERGEI SAVOSTYANOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL) -
Владимир Путин (Фото: EPA-EFE/SERGEI SAVOSTYANOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Путин је у разговору за руске медије рекао да се нада да ће САД избјећи било какву ескалацију која би могла да изазове нуклеарни рат, али је нагласио да су руске нуклеарне снаге спремне за то, преноси РИА Новости.

Како је напоменуо стварање интерконтиненталних ракета "авангард" у Русији довело је до тога да је Москва суштински анулирала све америчке инвестиције у систем противракетне одбране.

- Ако израчунате колико их (САД) је коштао, рецимо, познати противракетни одбрамбени систем и једна од главних компоненти савладавања противракетне одбране са наше стране, "авангард" је интерконтинентална ракета, клизна јединица интерконтиненталног домета. Једноставно су неупоредиве вриједности. А ми смо, у суштини, анулирали све што су радили, све што су уложили у свој систем противракетне одбране - истакао је руски предсједник Русије.

Путин је додао да одбрамбена индустрија убрзава руску економију, али да је по том питању неопходно одржавати равнотежу и развијати производњу цивилних производа.

Он је у разговору са руским медијима рекао да се нада да ће САД избећи било какву ескалацију која би могла да изазове нуклеарни рат, али је нагласио да су руске нуклеарне снаге спремне за то.

Напоменуо је да, ако САД изведу нуклеарне пробе, то може учинити и Москва и подсјетио да Америка није ратификовала Споразум о свеобухватној забрани нуклеарних проба и Русија је, да би одржала паритет, повукла своју ратификацију.

Он је додао да САД развијају нуклеарне снаге, али то не значи да су спремне да сутра започну нуклеарни рат, али и да је руска нуклеарна тријада савременија од других земаља.

Он је такође изразио увјерење да ће Москва остварити своје циљеве у Украјини, као и да је отворена за разговоре, али да би сваки договор захтијевао чврсте гаранције Запада о безбједности за Русију, као и да ти преговори "морају бити засновани на реалности, а не на нечијим жељама".

Путин је изразио жељу да ријеши конфликт мирним путем, али да је од кључне важности да се не направи пауза која би Кијеву користила да се поново наоружа и ојача трупе, пише Спутњик.

Поводом недавних покушаја упада украјнских диверзаната на територију Руске Федерације, шеф руске државе закључио је да је главни разлог за то добијање адута у потенцијалним будућим преговорима, а долази у тренутку када Украјина трпи губитке на бојном пољу.

- Главни циљ је, у то нема сумње, да се, ако се осујете избори, грађани ометају у исказивању своје воље. То је прво. Друго је ефекат на информативном плану. Али, треће је да се добије нешто, некаква шанса, аргумент, адут у потенцијалном будућем преговарачком процесу: ми ћемо вама вратити ово а ви нама вратите оно - оцијенио је Владимир Путин.

Предсједник Русије је током интервјуа рекао да ће се због уласка Шведске и Финске у НАТО на њиховим границама појавити руске трупе и системи наоружања, укључујући оклопну технику и артиљерију.

Нагласио је да је улазак те двије земље у Алијансу био "бесмислен корак", чиме су Хелсинки и Стокхолм жељели да буду под западним политичким штитом.

Путин је подсјетио да су Русија и Финска раније имале "једноставно идеалне" односе, а да те двије земље нису имале никакве међусобне претензије, посебно територијалне, као и да се до скоро у пограничним дијеловима Финске и у Хелсинкију користила рубља.

Истакао је да је од почетка рата у Украјини, русофобија у порасту у те двије земље, што је један од разлога уласка у НАТО, иако, како тврди Путин, придруживањем Алијанси, Финска није поправила своју безбједносну ситуацију.

Финска и Шведска су у мају 2022. године, због руске инвазије на Украјину, поднијеле пријаве за придруживање НАТО-у.

Финска је постала 31. чланица НАТО 4. априла 2023. године, док је Шведска 7. марта званично постала 32. чланица Алијансе.