latinica  ћирилица
11/04/2024 |  12:54 ⇒ 13:20 | Аутор: СРНА

Свјетска банка: Западни Балкан у овој години очекује повећање економског раста

Регион у овој години очекује повећање економског раста, а додатно убрзање предвиђа се и за 2025. годину, па ће западни Балкан поново достићи просјечне претпандемијске стопе раста, наведено је у редовном економском извјештају Свјетске банке који је објављен данас.
Свјетска банка (фото: EPA/MATTHEW CAVANAUGH - илустрација) -
Свјетска банка (фото: EPA/MATTHEW CAVANAUGH - илустрација)

У извјештају за западни Балкан је истакнуто да се ове године очекује повећање економске активности у региону на 3,2 одсто, што је више за 0,2 процентна одсто поена него што је Свјетска банка предвидјела у претходном извјештају, док се за наредну годину очекује повећање на 3,5 одсто.

Директор Свјетске банке за западни Балкан Сјаоћинг Ју рекла је да план раста ЕУ за овај регион, вриједан шест милијарди евра, пружа прилику за подстицање економског раста путем реформи и инвестиција, саопштено је из Свјетске банке.

- План раста помоћи ће јачању економских веза са ЕУ, највећим трговинским партнером западног Балкана и провођењу реформи у правцу јачања економских интеграција унутар самог западног Балкана - наведено је у саопштењу.

Незнатно повећање пројекција раста у средњорочном периоду одражава опрезни оптимизам, с обзиром на то да су земље региона пребродиле бројне шокове током претходних година, али овај изглед није без ризика, због тога што би се дуготрајнији слаби глобални раст, нарочито у еврозони, могао одразити кроз слабије инвестиције и трговину са регионом.

- Осим тога, присутни су и унутрашњи фактори ризика, укључујући распиривање геополитичких тензија, емиграцију, изборну неизвјесност и дуготрајну инфлацију - пише у извјештају.

Из Свјетске банке наводе да земље региона треба да наставе да спроводе реформе које укључују улагање у зелену економију у градовима како би се смањиле развојне разлике у односу на ЕУ и унаприједио животни стандард.

У извјештају се дају препоруке и за активности у три главне области за зелену економију и јачање градова западног Балкана у којима је, између осталог, наведено да би градови требало да постану компактнији, што би погодовало расту, снизило трошкове пружања јавних услуга, те унаприједило еколошке исходе.