latinica  ћирилица
29/11/2014 |  14:12 | Аутор: СРНА

Линта: Нетачна тврдња Милановића да је заштитио српску заједницу у Хрватској

Предсједник Коалиције удружења избјеглица Миодраг Линта изјавио је да није тачна тврдња хрватског премијера Зорана Милановића да су он и његова Влада заштитили српску заједницу у Хрватској и да би то требало бити разлог да се Влада Србије изјасни о иступима лидера СРС Војислава Шешеља.
Миодраг Линта - Фото: ТАНЈУГ
Миодраг ЛинтаФото: ТАНЈУГ

"Низ чињеница недвосмислено показује да се погоршао положај Срба од када је Хрватска ушла у ЕУ. Повећан је број националистичких испада према Србима, а атмосфера личи све више на деведесете године /20. вијека/", наводи Линта у саопштењу.

Он је посебно истакао чињеницу да је Хрватска, након потписивања приступног уговора са ЕУ крајем 2011. године, у буџетима за 2012, 2013. и 2014. годину драстично смањила или потпуно укинула средства са рјешавање бројних проблема Срба повратника.

Та средства требало је да буду употријебљена за обнову порушених кућа, стамбено збрињавање, електрификацију српских села и економски развој крајишких подручја која су била захваћена ратом.

Линта наводи да је више од 400.000 прогнаних Срба који живе у Србији, БиХ и широм свијета, као и значајан број српских повратника у Хрватску, изгубило повјерење у хрватско правосуђе и друге институције те земље јер нису обезбиједили заштиту њихових људских и националних права.

"Због тога позивам Европску комисију да пошаље упозоравајуће писмо Влади Хрватске јер није испунила обавезе преузете током приступних преговора, а наведене су у Уговору о приступању са ЕУ, који је Хрватска потписала 9. децембра 2011. године", навео је Линта.

Он је подсјетио да се Хрватска Уговором о приступању обавезала да ће наставити побољшавати поступање у домаћим предметима ратних злочина, те наставити јачати заштиту мањина, укључујући ефикасно спровођење Уставног закона о правима националних мањина.

Хрватска се обавезала и да ће наставити рјешавати преостала питања на подручју повратка избјеглица, побољшавати заштиту људских права, наставити јачати независност, непристасност, одговорност и професионализам правосуђа и побољшати ефикаснот правосуђа, наводи се у саопштењу.