latinica  ћирилица
21/11/2015 |  20:28 | Аутор: ТАНЈУГ

Вучић: Спремни смо и чекамо европско рјешење за избјеглице

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да је Србија у погледу избјеглица спремна да преузме још већу одговорност од других земаља западног Балкана, као и да уколико Словенија, Хрватска и Мађарска одбију да приме економске мигранте, неће их примити ни Србија.
Александар Вучић - Фото: ТАНЈУГ
Александар ВучићФото: ТАНЈУГ

- То би значило да ми морамо у нашу земљу да примимо комплетан терет на себе - рекао је Вучић на заједничкој конференцији за новинаре са предсједником Европског савјета Доналдом Туском.

Србија је, додао је, спремна да помогне и својим комшијама, али да такође чека свеобухватно рјешење Европске уније по питању избјеглица.

- Свако рјешење ће на тај начин Србија и да прихвати - подвукао је Вучић.

Међутим, категоричан је српски премијер, оно што "Србија не може да прихвати је да једна правила важе за Србију, а друга за остале".

- Захвалан сам Туску што је желио да чује и наше мишљење и ставове - рекао је Вучић.

Поменуо је да Србија има обавезе и по основу договора с премијерима Румуније и Бугарске, али и да ће чекати европско рјешење, понашати се у складу с њуим, али и да ће умијети и имати снаге да заштити своје националне интересе.

Грађани, поновио је затим одговарајући на питања новинара, не треба да брину, а Туску је поручио да се нада да ће заједно моћи да прославе отварање првих поглавља у преговорима Србије на путу ка чланству у ЕУ.

На питање да ли је у разговору са Туском схватио да ЕУ има план за економске избјеглице и да ли ће се Србија наћи у проблему кад ЕУ почне да их враћа, поручио да се Србија налази на европском путу.

- ЕУ се налази у тешкој ситуацији, а посебно Њемачка, Шведска и Холандија, они су преузели велики терет на себе, наше је да им помогнемо не одмажемо - указао је Вучић.

Поручио је грађанима да ће Србија имати снаге да заштити своје националне и државне интересе.

- Хоћу да кажем грађанима Србије да као што до сада нису морали да брину, не морају да врину ни убудуће. Имамо и довољно наших снага и могућности да поштујемо европске вриједности, не дижемо бодљикаву жицу, али да наше националне и државне интресе сачувамо - подвукао је српски премијер.

Он је и захвалио Туску што је дошао у Београд и на подршци Србији коју пружа на њеном европском путу.

- Србија зна своје обавезе на том путу, мислимо да их испуњавамо. Мораћемо да свој посао обавимо на најбољи могћи начин - закључио је Вучић.

Туск: Можете се ослонити на континуирану подршку ЕУ

Предсједник Европског савјета Доналд Туск изјавио је да се Србија може ослонити на континуирану подршку ЕУ у суочавању са избјегличком кризом.

Он је, на конференцији за штампу, послије разговора са премијером Србије Александром Вучићем, казао да је разлог посјете Београду прије свега драматична избјегличка криза и да са собом доноси поруку да Србија у Бриселу има досљедног пријатеља.

- Можете се ослонити на континуирану финансијску подршку ЕУ. Позваћу лидере ЕУ да подрже западни Балкан који је на првим линијама. Ако желимо да сачувамо Шенген морамо пдоржати западни Балкан - рекао је он.

Туск је истакао да ЕУ већ чини доста да подржи Србију, подсјећајући да је Брисел ослободио средства за хитне ситуације за успостављање 6.000 мјеста како би се смјестиле избјеглице, и најавио да ће Унија помоћићи даље, те да од 1. јануара стиже даља помоћ.

- Радимо заједно да побољшамо безбједносну сарадњу. То сада мора да се убрза - подвукао је он.

Туск је истакао да ова криза није творевина Србије, и да ЕУ сада ради на томе да осигура спољне границе у Грчкој и да се на грчко-македонској граници постави Фронтекс који би регистровао и спровео скриниг миграната.

Те мјере, како наглашава, требало би да смање прилив миграната у Србију.

- Одлучни смо да станемо уз Србију и то је порука коју из Брисела носим у Београд. Можете бити сигурни да имате досљедног пријатеља у Бриселу - рекао је Туск.

Србија је, према његовим ријечима, суочева са огромним цифрама миграната, јер сваког дана границу прелази хиљаде људи.

- То није одрживио како за Србију тако ни за ЕУ, а и у крајњој линији ни за избјеглице - оцијенио је он.

Туск је указао да тренутно нема одговора на ову кризу и да је немогуће ослонити се само на једног партнера, већ је неопходно свеобухватно рјешење, због чега је важна сарадња и са партнерима у региону Блиског истока, као и Балкана.

- Догађаји су потврдили моје убјеђење да је ефективна контрола спољних границе од суштинског значаја. То није рјешења за све проблеме, али је предуслов да се крене напријед - нагласио је он.

Додао је да то чак и обавеза свих који су се пријавили за безвизно путовање, укључујући Србију.

- Контрола граница мора бити обављена на координирани начин да се избјегну негативне посљедице по сусједе. Усљед недостатка контрола на спољним границама, између ЕУ и Турске, неке земље у региону јачају контроле на својим границама. Не можемо их осудити што то чине, али би било боље за Европу да се предузму заједничке акције - истакао је Туск, закључивши да је ова криза изазов без преседана и захтијева блиску и континуирану сарадњу.

Туск је изјавио да се нада да ће доћи ускоро до отварања првих поглавља, што би био важан корак напријед, јер нема алтернативе будућности западног Балкана у ЕУ.

Он је казао да ЕУ цијени што је премијер Србије Александар Вучић учинио за напредак Србије на путу ка ЕУ.

- Убијеђен сам да ће премијер наставити да ради све што може како би Србију приближио ЕУ, што је и за нас важно - нагласио је Туск.

Он је подвукао да је будућност западног Балкана унутар ЕУ и да не постоји алтернатива у будућности која би била боља од Уније.